Arthur Golden: Gejša

27. ledna 2013 v 18:26 | Becky |  Recenze
Autor: Arthur Golden
Originální název: Memoirs of a Geisha
Překlad: Zdeňka Marečková
Informace o vydání: Nakladateství Ikar, Praha 2012, třetí vydání
Počet stran: 448

Anotace: Příběh malé Čijo, která se má stát slavnou gejšou Sajuri, začíná v chudé japonské rybářské vesnici, kde Čijo do smrti své matky vyrůstala, a to ve velké chudobě. Když ji jako devítiletou prodají do Gionu, kjótské čtvrti gejš, dívenka rázem přijde o rodiče i starší sestru. Díky svému půvabu a nezvyklým šedomodrým očím se nestane obyčejnou prostitutkou, ale nastupuje nelehkou cestu k postavení profesionální gejši. Pro osamělé děvčátku z venkova je předválečné Kjóto s nádhernými čajovnami a divadly, úzkými postranními uličkami, zdobnými chrámy a příbytky umělců světem plným nástrah a nebezpečí. Zatímco se učí umění gejš - tanci a zpěvu, nošení kimona, složité úpravě líčení a účesu či svůdnému nalévání saké -, podstupuje zároveň nelítostný souboj se žárlivou starší gejšou Hacumomo, která ji zuřivě nenávidí. Čijo zvolna proniká do urputného soupeření o přízeň mužů a peníze, které z ní plynou - a tento boj se nezastaví před žádnou podlostí či intrikami. Když však Čijo překoná všechny překážky a stane se z ní gejša Sajuri, zradí ji vlastní srdce. Navzdory tomu, že v životě gejši není místo pro opravdový milostný cit, je Sajuri rozhodnutá vzdát se všeho, aby získala jediného muže, po němž kdy v životě zatoužila.... (databazeknih.cz)


Jak to vidím já:
Knížku Gejša jsem si asi před rokem půjčila v knihovně. Tenkrát jsem od ní moc neočekávala, ale nakonec jsem z ní byla tak nadšená, že jsem si ji pořídila domů a teď ji přečetla znovu.
Před prvním přečtením jsem si spíš myslela, že vše bude úplně stejně, jako ve filmu, jenže opak je pravdou - v knížce je toho o dost víc.

Bylo by asi divné tady dopodrobna rozpitvávat děj, když je knížka na trhu už nějaký ten pátek a navíc je i zfilmovaná, takže to vezmu jen stručně. Čijo žije v malé vesničce Joroido na pobřeží Japonského moře. Zatím neměla v životě moc štěstí - její rodina je chudá, žijí v rozpadajícím se domě, který trefně nazývá opilým, a navíc jí ještě onemocněla maminka. Vzhledem k tomu, že její otec už celou situaci moc nezvládá, rozhodne se Čijo a její sestru prodat, čímž se Čijo na jednu stranu zhroutí svět, ale na stranu druhou se jí tím otevírají dveře do nového života - do života gejši. Zvládne složitou cestu i přesto, že jí bude Hacumomo, o něco starší gejša, házet klacky pod nohy?

Musím říct, že jsem z knížky totálně unešená. Uznávám, není to zrovna ten typ čtení, při kterém byste tajili dech atd., zkrátka nic extra akčního, ale vše je tak nádherně napsané, že to až nechápu. Obdivovala jsem, jak skvěle se uměla Čijo vyjadřovat a používat trefná přirovnání, navzdory tomu, že se v Joroidu nijak moc nevzdělávala - uměla jen trochu číst a psát. Dál se mi moc líbil styl psaní Arthura Goldena, který byl nenucený, ale čtivý a poutavý.

Přemýšlela jsem, jaké by to bylo, kdyby Gejša nebyla napsaná v ich formě, ale Golden by místo toho používal třetí osobu. Ono je to hlavně celkem nemožné, vzhledem k tomu, že příběh vypráví samotná Čijo (nebo tedy spíš Sajuri, což je jméno, které později převzala), ale kdyby to tak bylo, předně by nejspíš kniha neměla tolik stran, kolik má, protože bychom byli ochuzeni o pocity a emoce, kterých je v příběhu opravdu hodně, což by se mně osobně moc nelíbilo, takže jsem ráda, že er forma se nekoná.

Postavy:
Kdybych se měla vyjádřit ke všem důležitějším postavám, bylo by to na dlouho, takže řeknu svůj názor jen na Čijo a její nepřítelkyni Hacumomo.

Čijo (Sajuri), hlavní postava. Oblíbila jsem si ji opravdu hodně. Líbilo se mi na ní to, jak dobře se uměla vyjadřovat a celkově mi byla strašně sympatická, i když uznávám, že někdy bych se asi zachovala jinak než ona.

Hacumomo. Pozitivní vlastnosti by se u ní hledaly opravdu těžko. Zrovna v lásce jsem ji neměla (kdo by taky měl, že), ale místy mi jí bylo celkem líto, protože měla takový strach o své postavení, že dělala pěkně zoufalé věci.

Obálka:
Jedním slovem nádherná. Mám ráda, když jsou obálky jednodušší a nepřeplácané, takže jsem naprosto spokojená. Hodnotím plným počtem bodů - 10.

Verdikt:
Gejša zkrátka a dobře patří ke knihám, které stojí za to si přečíst. Rozhodně si myslím, že nebudete přečtení litovat, protože se jednak dozvíte opravdu hodně věcí o životě pravé gejši, kterých je dnes vážně málo - nebo tedy spíš žádné, ale taky si přečtete skvěle napsanou knížku, ve které nenajdete moc opakujících se slov a překlepů. Myslím, že knížku ocení i ti, které filmová verze moc nezaujala, protože v knize je toho vážně o dost víc a vše je tak nějak lepší.
Já osobně jsem byla naprosto okouzlená prostředím Japonska a nejspíš se ze mě stal japanofil. (Dobře, nejspíš trošku přeháním.) Obzvlášť ráda jsem měla části, které se odehrávaly na jaře, protože A. Golden vždy popisoval, jak všechno kvete, voní. Prostě kouzelné… (Dneska se nějak moc rozplývám, ale myslím, že jestli jste knížku četli, chápete mě. :D)
Ještě bych se chtěla vrátit k tomu, že se dozvíte hodně věcí o životě gejš, jak jsem psala výše. Byla jsem opravdu překvapená, jaký gejši vedly život, a řekla bych, že já bych ho asi nezvládla. Obzvlášť děsivé mi přišlo, že spaly na zvláštních podstavcích, aby si nezničily účes, to bych opravdu nevydržela. Dál mě taky překvapila jejich pověrčivost - vážně, pověrčivějších tvorů snad není. :)
Nejspíš vám je jasné, jak budu hodnotit, ale já si prostě nemůžu pomoct. Gejšu řadím k nejlepším knihám, co jsem kdy četla, takže hodnotím 10 body.

Mohlo by vás zajímat:
Stránky autora na Goodreads - tady
Zdroj obrázků - google.cz, weheartit.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 gizzards gizzards | Web | 27. září 2016 v 16:58 | Reagovat

pujcka 50000 8-)

2 KIRAkink KIRAkink | E-mail | Web | 14. července 2018 v 14:37 | Reagovat

To determine internal swelling is difficult enough, therefore, consequently, they influence the body for a long time, which threatens the normal fetus. Fluids are dangerous because they break blood circulation. Similar situation leads to the strengthening of negative tendencies feeding and the breath baby, formed hypoxia.
Fighting such a pathology should be done with the help of correction feeding and special exercises so that water does not stay tissues. If expectant mother is resting, then under the feet better put a cushion or pillow to improve the blood circulation of tired legs. Do not long time to sit or stand, as this leads to stagnation in the body. It is recommended that the knee-elbow position several times a day in order to increase blood flow.
<a href=http://pregnancyplus.info/how-to-reduce-swelling-during-pregnancy-fast-and-easy>how to reduce swelling while pregnant</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.