Juliet Grey: Marie Antoinetta - Raná léta ve Versailles

18. ledna 2013 v 19:17 | Becky |  Recenze

Autorka: Juliet Grey
Originální název: Becoming Marie Antoinette
Překlad: Daniela Mičanová
Informace o vydání: Nakladatelství Domino, Ostrava 2012, první vydání
Série: Marie Antoinetta
Díl: I.
Žánr: historický román
Počet stran: 407

Anotace: Nejmladší dcera císařovny Marie Terezie byla od raného dětství vychovávána k tomu, aby pokorně naplnila politické ambice své matky. Netušila ovšem, jak záhy onen obávaný den nastane: francouzskému následníkovi ji zaslíbili již v deseti letech, a tímto aktem pro ni skončilo dětství. Versailleský dvůr měl o nevěstě budoucího panovníka velmi přesné představy, a tak se budoucí královna Marie Antoinetta učila jinak myslet, mluvit, líčit, oblékat a dokonce i chodit. Když se pak jako čtrnáctiletá dívka vydala v oslnivé ekvipáži na cestu k francouzským hranicím, provázely ji matčiny striktní pokyny stran manželské poslušnosti. Ve Versailles mladá princezna brzy zjistila, že pod vší okázalostí, pozlátkem a svazující etiketou se skrývá svět rafinovaných intrik a mocenských bojů. Dvořané vykazovali překvapivě odtažitý vztah k hygieně, stárnoucí král upřednostňoval milenku před vládnutím a novomanžel věnoval veškerý čas lovu, řemeslu a jídlu, takže na plnění dynastických povinností se mu už nedostávalo sil. Houževnatá princezna se však nevzdala a krůček po krůčku se jí podařilo získat pozici první dámy francouzského dvora, jež jí právem náležela. Byla to však pozice nadmíru křehká… (databazeknih.cz)

Jak to vidím já:

Na knížku Raná léta ve Versailles, která je prvním dílem trilogie o životě Marie Antoinetty, jsem narazila úplně náhodou při brouzdání na internetu, a protože na ni byly vcelku kladné recenze, rozhodla jsem se, že si ji pořídím.
Přiznávám, že jsem o Marii Antoinettě nic moc pořádného nevěděla a po přečtení musím říct, že od teď Toinette patří mezi mé nejoblíbenější osobnosti z historie. Už od začátku knížky mi byla strašně sympatická. Nechovala se nijak důležitě, naopak mi připadala jako úplně normální holka, která je tak trochu drzá, ale zároveň vše myslí dobře a nerada by někomu ublížila. Jenomže se musí od základu změnit, protože se ji její matka, rakouská císařovna Marie Terezie, rozhodne provdat za francouzského následníka trůnu Ludvíka Augusta. Marie Antonie (Antoinetta se jí začalo říkat až po příchodu do Francie) tedy prochází velkou proměnou - ať už co se týče vzhledu, tak i chování + se k její nelibosti musí pilně vzdělávat, a ačkoliv se jí moc nelíbilo, že musí odjet do cizí země a vdát se za někoho, koho v životě neviděla, obdivovala jsem ji za to, že byla odhodlaná být svému budoucímu muži věrná a strávit s ním celý život, což podle mě není jednoduché, no ne?

Když francouzský král Ludvík XV. a Marie Terezie naznali, že je Antoinetta připravená se za Ludvíka Augusta vdát, odehrála se svatba v zastoupení a hned na to se M.A. vydala do Francie - na tuhle část jsem byla už od začátku zvědavá,
protože mě zajímalo, jak bude Antoinetta Versailles vnímat. Nechci spoilerovat, takže to řeknu takhle - překvapilo mě, jak to na tehdy nejhonosnějším sídle v Evropě chodilo. Vážně - na to, jak se chudák Antoinetta musela učit, tam zrovna slušné mravy nepanují.

Antoinettin život ve Francii by se nedal nazvat zrovna růžovou zahradou, a to např. protože se neměla zrovna v lásce s Madame du Barry, která mi upřímně lezla na nervy, útěchou jí ale mohlo být postupné sbližování s Ludvíkem Augustem, který je velice nesmělý (a i přes několik pokusů nesplní svou manželskou povinnost). Já ze začátku měla pocit, že jim to snad ani klapat nebude.

Po pár letech ale dochází ke smutné události, a to k úmrtí Ludvíka XV., tudíž se novým králem stává Ludvík August (resp. Ludvík XVI.) a královnou Marie Antoinetta. Ani jeden z toho nemá radost, avšak pro Antoinettu je zde jedna potěšující okolnost - odchod Madame du Barry z Versailles.
No a jak se bude Ludvíkovi a M. Antoinettě dařit jakožto královskému páru? To uvidíme v dalším díle ;).

Postavy:
Marie Antoinetta, hlavní postava knihy. Jak už jsem říkala, už od začátku jsem si ji oblíbila. Líbila se mi na ní její bezprostřednost a to, že se chovala úplně normálně a ne jako holka z panovnické rodiny.

Ludvík August, manžel Marie Antoinetty. Jedním slovem nesmělý. Při čtení si na něj snad ani nemůžete udělat pořádný názor, protože se téměř nikdy pořádně neprojevuje, ale i tak si myslím, že je hodný a Antoinettě chce opravdu zachovat věrnost.

No a nakonec bych se chtěla zároveň vyjádřit jak k Marii Terezii tak k Ludvíkovi XV. Oba dva totiž pojí jedno - jsou v čele států, takže se jeví jako ti zodpovědní a ti, co mají pravdu, i když Ludvík XV. na mě působí uvolněněji a míň vážně. Každopádně, oba dva myslí jak na blaho svých zemí, tak na blaho svých potomků, což se cení.

Obálka:
Někdo by mohl říct, že je přeplácaná, ale to je prostě Versailles. Já ji hodnotím kladně. Dávám 10 bodů.

Verdikt:
Pokud můžete, tuhle knížku si určitě přečtěte, a to hned z několika důvodů. Jednak se skvěle čte a je opravdu poutavá,
ale hlavně se dozvíte mnoho nových věcí o životě Marie Antoinetty a celkově
o životě šlechty, o kterém si my myslíme, že byl jednoduchý, což zdaleka není pravda.
Jediné dvě věci, jež mi trošku vadily, byly ty, že autorka zakomponovala do děje plno vedlejších postav, ve kterých jsem se já co chvíli ztrácela + mně osobně se zdálo, že se děj tak trochu táhne, ale právě to mě ve čtení ještě víc pohánělo, protože jsem se užuž chtěla dostat k části, která se bude odehrávat ve Versailles. Zkrátka a dobře - mohlo to být rychlejší a svižnější, ale zase na druhou stranu jsme se dozvěděli víc o tom, co si asi Antoinetta myslela.
A teď k samotnému hodnocení. I přes dvě menší výtky si myslím, že Marie Antoinetta - Raná léta ve Versailles je opravdu povedená kniha, která čtenáře strhne, tudíž dávám 10 bodů z 10.


Mohlo by vás zajímat:
Oficiální stránky autorky - tady
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 20. ledna 2013 v 23:01 | Reagovat

Ja som videla film, ktorý sa mi veľmi páčil 8) Voľakedy som robila referát o deťoch Márie Terézie a vtedy sa mi veľmi zapáčila táto časť histórie 8) Rada by som si toto prečítala 8)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.