Kerstin Gier: Rudá jako rubín

25. ledna 2013 v 19:14 | Becky |  Recenze
Autorka: Kerstin Gier
Originální název: Rubinrot. Liebe geht durch alle Zeiten
Překlad: Tereza Pecková
Informace o vydání: Nakladatelství CooBoo, Praha 2012, první vydání
Série: Drahokamy
Počet stran: 336

Anotace: Žít v rodině, která je samé tajemství, není pro šestnáctiletou Gwendolyn zrovna snadné. Jednoho dne se s ní zatočí svět a ona se rázem ocitne ve známé ulici, jenže téměř sto let před svým narozením. Vzápětí pochopí, že tím největším rodinným tajemstvím je ona sama. Zbývá jí ale ještě pochopit, jaké nebezpečí člověku hrozí, když se zamiluje napříč časem. (databazeknih.cz)

Jak to vidím já:

Knížku Rudá jako rubín jsem sice četla již delší dobu zpátky, ale i přesto mi utkvěla v paměti. Přiznávám, že ještě v době, kdy knížka nebyla na pultech, jsem si ji nechystala pořizovat, protože mě odrazovala její obálka, ale když jsem si přečetla anotaci, změnila jsem názor. Před přečtením jsem měla celkem velká očekávání, protože cestování v čase je přeci jen originální téma.

Gwendolyn je součástí jedné ne úplně normální rodiny - rodiny, ve které se již několikrát vyskytl takzvaný časocestovací gen. Jenže to se Gwendolyn ze začátku moc netýká, protože onen gen nepodědila ona, ale její všemi obdivovaná sestřenice Charlotte, jež se na svůj první skok v čase připravuje takřka od narození - chodí
na hodiny šermu, tance, houslí a vůbec se učí všemu, co by se jí mohlo hodit. Člověk by si možná pomyslel, že Gwen své sestřenici bude možná trošku závidět, jenže opak je pravdou; Gwendolyn si totiž myslí, že vlastnit časocestovací gen je spíš na obtíž, než aby to byla výhoda, takže je vděčná za to, že se jí to netýká, užívá si života a svým častým nevolnostem nevěnuje pozornost, ale to jen do chvíle, co se najednou přenese v čase. Jak se zvládne se vším vypořádat? A jaký bude mít vztah s Gideonem - arogantním klukem, který v čase cestuje také?

Rudá jako rubín je knížka, která zaujme především stylem, jímž je psaná. Nebylo to sice nic světoborného, ale vše je popsáno s neuvěřitelnou lehkostí a člověk se od čtení nemůže odtrhnout. Ocenila jsem i to, že je kniha napsaná v ich formě, protože jsem se dokázala líp vcítit do Gweniných pocitů. Zkrátka a dobře, nemůžu říct, že by byla Rudá jako rubín, co se týče stylistiky, špatná.

Co bych chtěla zmínit, je prolog. Myslím, že nejsem jediná, koho pěkně zmátl. Absolutně jsem neměla tušení, o čem a o kom se mluví, jenže čím víc stránek jsem později přečetla, tím víc mi vše bylo jasnější, takže počítejte s tím, že při čtení prologu budete zmatení, ale v průběhu knížky se vám vše pěkně pospojuje a budete v obraze.

Postavy:
Opět je důležitých postav víc, ale vyjádřím se jen ke Gwendolyn a Gideonovi, protože knížka je ve výsledku hlavně o nich dvou.

Gwendolyn mi byla opravdu sympatická a oblíbila jsem si ji, protože byla pohodová a na nic si nehrála. Na druhou stranu se mi občas zdála celkem naivní.

Gideon. Moc ráda jsem ho neměla a hlavně jsem ho moc nechápala… Zdál se mi arogantní a sprostý, ale každopádně je zcela jistě pěkný, takže o něm zas tak zle mluvit nebudu. :)

Obálka:
Nemůžu říct, že by nebyla pěkná, ale já si prostě nemůžu pomoct - řekla bych, že připomíná spíš nějakou dětskou knížku, zase ale má příjemnou barvu (a to ani nejsem nějak extra velký milovník růžové), takže hodnotím 8 body.
Verdikt:
Rudá jako rubín je zcela jistě povedená knížka, ale já očekávala trošku víc. Když vycházela, psalo se o ní jako o kdovíjak skvělé knížce, jenže já mám spíš pocit, že je to hlavně dívčí román, kterému dodává na jedinečnosti jen to, že se v něm cestuje v čase. Jestli tedy čekáte skvělou knížku, při jejímž čtení budete tajit dech, nedočkáte se.
Dál jsem se pěkně ztrácela v Gideonovi. Jeho chování bylo nevypočitatelné a mnohdy nepochopitelné. Jednou se choval
arogantně, byl nepříjemný, pak byl zase milý a hodný. Zkrátka složitá osobnost… :)
Na druhou stranu je tady ale hodně věcí, které bych pochválila, a to především čtivost. I když se jedná o knížku jednoduchou, stejně hltáte stránku za stránkou a užuž se chcete dozvědět, jak vše nakonec dopadne (i když se to stejně nedozvíte - vzhledem k otevřenému konci).
Jako k dalšímu bych se ráda vyjádřila k prostředí, v němž se příběh odehrává. Byla jsem překvapená, že nás knížka zavádí do Anglie, jelikož jsem čekala Německo nebo Ameriku (haha, taky nechápu proč :)), ale nakonec jsem byla ráda za Londýn, který měl v knížce dokonalou atmosféru.
A teď k celkovému hodnocení. Čekala jsem sice víc, ale rozhodně přečtení nelituju, protože jsem se příjemně odreagovala, takže hodnotím 8 body z 10.
Mohlo by vás zajímat:
Oficiální stránky autorky - tady
PS: Rudá jako rubín se brzy dočká i filmové podoby, takže přidávám trailer.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 26. ledna 2013 v 12:31 | Reagovat

Túto knihu mám veľmi rada 8)

2 MvK MvK | Web | 30. ledna 2013 v 13:06 | Reagovat

Souhlasím s tebou, že se jedná spíše o takový dívčí román obohacení cestováním v čase, ale i přesto jsem od knížky nemohla odtrhnout oči! Opravdu jsem si tu knížku oblíbila. Ale ta obálka je opravdu hrozná! Teď jsem viděla i další, které už vypadalay skvěle, takže bych řekla, že to byl nepovedený experiment.
Dále Gideonovo chování bylo nečitelné, ale to mě na tom přitahovalo asi nejvíc :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.