Lumír Holčák: Probudím se včera

20. ledna 2013 v 16:13 | Becky |  Recenze
Autor: Lumír Holčák
Originální název: Probudím se včera
Informace o vydání: Nakladatelství XYZ, Praha 2012, první vydání
Počet stran: 224

Anotace: Na třídním srazu si čtyřicátník Petr uvědomí, že v životě nejvíce miloval svou spolužačku Elišku, které se však během studentských let neodvážil vyznat lásku. Když se pak Petrovi naskytne šance vrátit se do minulých let, do června 1989, neváhá a rozhodne se vše napravit… Jenže zahrávat si s časem není nikdy jen tak… (databazeknih.cz)

Jak to vidím já:

Probudím se včera, kniha, kterou jsem dostala jako dárek, a taky kniha, na kterou jsem si už pěkně dlouho brousila zuby. Co jsem očekávala? Pořádnou porci humoru. Musím říct, že se mi to docela splnilo.
Řekla bych, že nejde o žádnou složitou knihu, která by člověka zatěžovala nějakými dlouhými souvětími a nutila ho, aby se na ni plně soustředil, ale zároveň - forma, kterou je psaná, je velice čtivá. Prostě dokonalá knížka pro relax. Navíc na každé stránce na vás doslova číhají různé vtípky.

Čtyřicetiletý Petr Kovář ještě stále nenašel svou lásku. Zatím jen lítal ze vztahu do vztahu, za což si podle mě
mohl převážně sám, protože se soustředil hlavně na psaní svých knih. Moc se mi ale nelíbilo chování jeho rodičů - přišlo mi přehnané. Sázeli se totiž, jak dlouho Petr s kterou slečnou vydrží a celkově si dělali ze svého syna legraci. (Ale tím samozřejmě nechci říct, že by Petra neměli rádi!)

Petrovi postupně dochází, že jeho největší láskou byla Eliška - jeho spolužačka ze střední. O to víc je nadšený, že mu na třídním srazu jeho někdejší kamarád Pepa Perča dá kontakt na firmu, jež se zabývá cestováním do minulosti.(A jako mávnutím kouzelného proutku se z komedie stává sci-fi…) Petr se tedy navrátí do roku 1989, kde se snaží Elišku všemožnými způsoby přesvědčit o své lásce.

Děj nechci moc rozpitvávat, protože bych mohla spoilerovat,a já bych vás nerada připravila o překvapení ;), co bych ale zmínila je nápaditost, co se týče povah profesorů. Myslím, že se určitě u jejich hlášek pobavíte.

Pochválila bych i to, jak autor popisuje dobu v roce 1989. Podle mě ji čtenáři, který ji nezažil (tedy čtenáři, jako jsem např. já :-)), dost přiblíží a pomůže mu nahlédnout do toho, jak asi tenkrát lidi nad věcmi přemýšleli.

Postavy:
Petr Kovář, hlavní postava. Podle mě čtyřicátník s duší puberťáka, možná právě proto se ve svém osmnáctiletém těle tak našel. Musím říct, že jsem si ho oblíbila, a to hlavně kvůli jeho neutuchajícímu smyslu pro humor.
Eliška, Petrova láska. Na tuhle slečnu jsem byla pěkně zvědavá od té doby, co o ní padla první zmínka. Očekávala jsem dokonalou holku, která je… no prostě dokonalá. Hezká, chytrá, milá. Zezačátku mi ale moc sympatická nebyla. Přišlo mi, že se chová trošku důležitě (a to pokračovalo i v průběhu knihy), ale můj názor na ni se zlepšil hned, co jsem se dozvěděla o její lásce ke zvířatům.
Pan a paní Kovářovi, Petrovi rodiče. Jednoznačně dosti svébytné osobnosti. Výrazný je na nich, stejně jako u jejich syna, především smysl pro humor, ale občas se mi zdálo, že to trochu přehánějí. Ale i tak - při jejich hláškách jsem se stejně pobavila, takže proti nim nic moc nemám.

Obálka:
Obálce nemám co vytknout. Dávám 10 bodů.
Verdikt:
Na Probudím se včera jsem byla hodně zvědavá, protože jsem na něj slyšela celkem pozitivní ohlasy. Rozhodně nemůžu říct, že bych byla zklamaná, ale čekala jsem možná trochu víc. Jednak jsem se úplně nesžila s postavami Petrových rodičů, ale také mi celkem vadilo, že každá kapitola byla rozdělena do několika částí (i když na sebe celkem navazovaly, takže se nedá říct, že by se skákalo pokaždé někam jinam). Naopak ale musím pochválit formu, která byla, jak už jsem říkala, velice čtivá. Dál se mi líbily fotky z filmu, které jsou doprovázeny vtipnými hláškami.
Na konec bych také chtěla zmínit samotný film. Měla jsem radost, že se shoduje s knihou, tudíž prakticky všechno, co si přečtete, ve filmu uvidíte také. Ztvárnění Petra v podání Filipa Blažka a Jiřího Mádla se mi líbilo a celkové herecké obsazení je podle mě dobré, ale nebyla bych to já, kdybych neřekla, že knížka byla lepší. J
Takže - Probudím se včera se mi líbilo, ale nebyla to kniha, co by udělala do světa díru, takže hodnotím 8 body.+ trailer k filmu (sice předpokládám, že jste ho nejspíš viděli, ale i tak...)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.