Maria Hirse: Vím, jak chutná vzduch

28. ledna 2013 v 17:29 | Becky |  Recenze
Autorka: Maria Hirse
Originální název: Aeblekinder
Překlad: Michaela Weberová
Informace o vydání: Nakladatelství Fragment, Havlíčkův Brod 2005, první vydání
Počet stran: 120

Anotace: Bývalá dánská modelka Maria Hirse, nyní pracující jako psychoterapeutka, se ve své knize vrací k období, kdy jako sedmnáctiletá onemocněla mentální anorexií. V autobiografickém příběhu popisuje své myšlenky a pocity z období, kdy podlehla klamné představě, že skrze ovládnutí svého těla a hladovění dosáhne větších úspěchů a vyššího sebevědomí. Popis událostí je velice upřímný a místy až šokující. Avšak právě v tom je zřejmě největší síla této knihy, která díky tomu může čtenářům pomoci porozumět rozporuplnému duševnímu a citovému světu mladých dívek, které touha shodit pár kilo" mnohdy dovádí až na samý okraj smrti. (databazeknih.cz)

Jak to vidím já:

Na knížku Vím, jak chutná vzduch jsem narazila úplně náhodou v knihovně, a protože mě zaujalo téma, rozhodla jsem se si ji přečíst. Očekávala jsem spíš lehké čtení na jedno odpoledne - přece jen je to knížka se 120 stránkami.

Maria je celkem úspěšná dánská modelka, která je aktivní spíš v Japonsku. Nikdy nebyla nespokojená se svou postavou, ale když jí několik lidí řekne, že by mohla pár kilo zhubnout, začíná se trápit. Pomalu přestává jíst, polyká projímadla a čím dál víc hubne, až se ocitá v nemocnici. Očekávala, že jí lékaři pomohou, ale místo toho se cítí pořád hůř a hůř. Na jednu stranu chce žít zase normální život, na stranu druhou má radost z každého gramu, který zhubne - ocitla se tedy v začarovaném kruhu a neví, jak z něj ven. Zvládne mentální anorexii porazit?

Čím kniha jednoznačně zaujme je to, jak upřímně je napsaná. Autorka si opravdu nebrala servítky a nebála se nazývat
věci pravými jmény, takže mi až chvílemi běhal mráz po zádech. Maria Hirse sama v doslovu uznala, že svůj příběh vylíčila do detailu a nesnažila se nic skrýt, což určitě každý čtenář ocení.
Dál také stojí za zmínku forma, kterou je knížka napsaná. Rozhodně neočekávejte žádné dlouhé kapitoly - vždy je to jen pár stránek, i když je pravda, že čím víc se děj rozvíjí, tím delší kapitoly jsou.
Jak asi všichni očekáváte, příběh je napsaný v ich formě, ale já osobně jsem neměla pocit, že by autorka nějak dlouhosáhle popisovala své pocity - vždy zmínila jen to hlavní. Také se mi zdálo, že si udržovala jistý odstup a se čtenářem nijak nemanipulovala - zkrátka člověka nechala, aby si na všechno utvořil názor sám.
Zaujalo mě také to, jak byla kniha čtivá. Ani nevím, čím to bylo, ale pořád jsem musela číst dál, až najednou bum - a byla jsem na konci. :)


Postavy:
Maria, hlavní postava. Občas se mi zdálo, že je docela nevyspělá, ale zase musím brát ohled na to, že prakticky celý život byla v docela nesnadné situaci. Člověk by si možná pomyslel, že protože má anorexii, nemůže to být jinak naprosto normální holka, jenže opak je pravdou - stejně jako ostatní se zajímá o módu, o kluky, chodí s kamarády ven…
Jesper, přítel Marie. I když jsem se o něm dosud nezmínila, je to docela důležitá postava. Nemohla jsem se zbavit pocitu, že je mu Marie spíš na obtíž. Když potřebovala pomoct, skoro nikdy jí nepomohl. Já si ho představovala spíš jako takového hezounka, co se zajímá jen o kamarády a holky. :)

Obálka:
Knížka je v paperbackovém vydání, což je spíš ke škodě, než k užitku, protože se lehce pomačká, nicméně grafické provedení se mi líbí. Když se na přebal podíváte, působí na vás takovým tajemným dojmem a jste na děj ještě zvědavější (tedy aspoň tak jsem to měla já), takže hodnotím 10 body.
Verdikt:
Vím, jak chutná vzduch je určitě knížka, která stojí za přečtení. Neříkám sice, že by byla nějak extra dokonale napsaná, ale jak ji jednou otevřete, už ji neodložíte.
Trošku jsem ale nechápala, proč je na přebalu napsané, že je to kniha pro čtenářky od 15 let. Jasně, vše, co se v knížce píše, je docela kruté a hodně upřímné, ale není mi jasné, proč by si to nemohly přečíst i mladší slečny - myslím, že pokud nejsou nějak moc citlivé, nic jim to neudělá. ;)
Ještě jednou bych se chtěla vyjádřit ke stylu, jímž je příběh napsaný. Nejedná se o nic složitého, kapitoly jsou opravdu hodně krátké (kolikrát jen dvě stránky), ale vše je napsáno opravdu upřímně, a to si myslím, že je hlavní důvod, proč je tahle knížka tak čtivá. Ukazuje se pravá tvář anorexie - to, jak je to těžká nemoc a člověk se jí sám nezbaví, proto si myslím, že by si Vím, jak chutná vzduch měly přečíst především holky, co mají (většinou zbytečné) pochybnosti o své postavě a chtěly by být hubenější.
Mně osobně se knížka líbila, přečetla jsem ji za jedno odpoledne a už jsem se těšila, jak se najím (:D), ale i tak to nebyla zas tak dokonalá knížka, která by mě naprosto strhla, takže hodnotím 9 body z 10.

Mohlo by vás zajímat:
Autorčina stránka na Goodreads - tady
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 miss VeЯůů~ miss VeЯůů~ | Web | 28. ledna 2013 v 17:38 | Reagovat

Zrovna ji teď čtu a už jsem asi tak za půlkou :).Je to úžasná knížka,vždycky se těšim,až ji zase budu číst :D.Sice jsem hubená a chtěla bych spíš ztloutnout,ale taky jem na ni náhodou narazila v knihovně a zaujala mě,dobře jsem udělala,že jsem si ji půjčila :).A soulasím,taky jsem se divila,že je to až od patnácti,no mě je 14 :).A jako úplně v pohodě :).Sice je to,jak píšeš,tak trochu kruté a upřímné,ale taková je realita..

2 Becky Becky | Web | 28. ledna 2013 v 17:49 | Reagovat

[1]: Jsem ráda, že se mnou souhlasíš. :)
A jinak taky nevylučuju, že se k ní někdy zase vrátím, protože i přesto, že se nejedná o zrovna veselé téma, se to pěkně čte. :)

3 torchwood-online torchwood-online | Web | 29. ledna 2013 v 17:39 | Reagovat

mám rada knihy tohto štýlu, pri najbližšej návšteve knižnice si ju určite nájdem :)

4 BoBo BoBo | 19. srpna 2014 v 19:20 | Reagovat

dobrý den tuhle knížku hledám úplně všude a nemůžu jí nikde sehnat mohli byste mi nějak prosím poradit
děkuji :-)

5 BoBo BoBo | E-mail | 19. srpna 2014 v 19:33 | Reagovat

napište mi prosím na email :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.