Rachel Hawkins: Čarodějnice z Hex Hall

12. února 2013 v 17:49 | Becky |  Recenze
Autorka: Rachel Hawkins
Originální název: Hex Hall
Překlad: Tereza Kolesnikovová
Informace o vydání: Nakladatelství Knižní klub, Praha 2011, první vydání
Série: Hex Hall
Díl: I.
Počet stran: 240

Anotace: Před třemi lety Sophie Mercer zjistila, že je čarodějka. Od té doby ji to dostalo hned do několika problémů. Její nenadaná matka ji podporovala jak jen to bylo možné a radila se s jejím otcem - nepolapitelným evropským čarodějem - jen v těch nejakutnějších případech. Avšak když Sophie na školním plese přiláká nepovedenými čáry až moc lidské pozornosti, je to právě její otec, který rozhodne o jejím trestu: exil na Hex Hall, izolované nápravné školy pro Prodigium, nebo-li čarodějky, víly a měňavce. A jen během prvního dne mezi dospívajícími podivíny se jí podaří dosáhnout prvních výsledků: získá tři mocné nepřítelkyně, které vypadají jako modelky; zakouká se do přitažlivého a nadějného čaroděje; děsivého ducha a novou spolubydlící, která je vůbec nejvíce nenáviděnou osobou a jediným upírem na škole. Mnohem horší je však zjištění, že na studenty útočí tajemný predátor a její jediná kamarádka je podezřelým číslo jedna. Když se však série hrůzostrašných útoků začne stupňovat, Sophie se musí připravit na největší nebezpečí ze všech: starobylé tajné společenství, které se rozhodlo zničit všechny Prodigium a především pak ji.

Jak to vidím já:

Knížku Čarodějnice z Hex Hall jsem si nedávno přinesla z knihkupectví. Sice jsem si ji nechystala kupovat, ale stalo se. Upřímně - očekávala jsem senzaci, protože tahle knížka je poslední dobou hodně populární a dost se o ní píše.

Sophie Mercerová je čarodějnice, což jí docela dost komplikuje život. Na žádné střední nevydrží dlouho, navíc na své poslední "lidské" škole na sebe nepovedeným kouzlením přivede až moc pozornosti, takže se ji její otec (čaroděj, kterého ona sama nikdy naživo neviděla) rozhodne poslat na Hecate Hall - školu pro čaroděje, víly a lykantropy. Sophie není rozhodně nadšená, na druhou stranu bude konečně "mezi svými". Jenže to nevypadá zrovna růžově; hned první den si znepřátelí partu tří holek, které ji chtěly přijmout do svého covenu, zakouká se do Archera, neuvěřitelně přitažlivého (a zadaného) kluka, no a jako bonus získá za spolubydlící upírku Jennu. Dobře, to poslední je spíš pozitivní - v Jenně totiž najde dobrou kamarádku. Ovšem to nejhorší je, že na škole někdo útočí na studenty a Jenna je hlavní podezřelá. Četnost útoků se začíná stupňovat, Hex Hall je vzhůru nohama a vzhledem k dalším zjištěním je Sophie ve smrtelném nebezpečí…

Abych pravdu řekla, nápad na příběh mi moc originální nepřipadá, přeci jen tady už knížek, které pojednávají o lidech s nadpřirozenými schopnostmi, je mnoho. Já sama měla ze začátku pocit, že se knížka trošku "opičí" po Harry Potterovi - Sophie je čarodějka, jde do školy pro čaroděje…, jenže teď musím říct, že se autorce nakonec podařilo s tématem poprat, takže jsem postupně přestávala vidět podobnost s Potterem a jinými knížkami (i když tady stále nějaká zůstává). Líbilo se mi, že R. Hawkinsová píše humornou formou, takže jsem se kolikrát opravdu od srdce zasmála. Co už se mi ale líbilo méně, je to, že autorka nic moc nepopisovala. O Hex Hall jsem se toho moc nedozvěděla, stejně tak vůbec čtenáři nepřiblížila Archera a ostatní postavy. (Dobře, něco málo o nich zmínila, ale rozhodně ne tolik, aby si je člověk dokázal uceleně představit.) Při čtení zkrátka budete muset zapojit svou vlastní fantazii. :)

Ke stylu autorky. Rachel Hawkinsová zatím nic jiného, než trilogii Hex Hall nevydala, a já si myslím, že to není vidět a knížka je napsaná docela dobře. Nehledejte složitá souvětí a dloooouhé odstavce, ani nekonečné kapitoly. Vše je napsáno velmi čtivou a humornou formou, kapitoly jsou vždy navíc zakončeny tak nějak otevřeně, takže vás to nutí pokračovat dál, až jste na konci, který je mimochodem také hodně otevřený. (Ach jo, proč jsem si rovnou nekoupila všechny tři díly?! :D)

Postavy:
Sophie. Byla mi neuvěřitelně sympatická a hned mi padla do noty. Nejspíš to bude jejím sarkastickým humorem. Líbilo se mi, že neskrývala svou pubertální duši a chovala se přirozeně. Docela mě dostala ve scéně "Ošklivej pejsek!" (ti co četli, ví :D). Ale je fakt, že to pak nemuseli omílat v celé knize.

Archer. Co k němu jen říct? Prostě mě bavil. Má smysl pro humor, je hezkej, prostě ideální. Dobře, dobře. Pořád mám pocit, že je to kladná postava, takže jsem zvědavá, jak se to s ním bude vyvíjet dál.

Jenna. Upírka sympaťačka. V životě by mě nenapadlo, že může upír tolik milovat růžovou. Jennu jsem si také oblíbila, protože byla/je Sophii dobrou kamarádkou.

Nemůžu si, pomoct, musím zmínit ještě Elodii a Cala. Elodie mi lezla neskutečným způsobem na nervy. Byla opravdu vypočítavá a… Já bych ji teda potkat nechtěla. A Cal? Je mi celkem líto, že mu autorka nedala víc prostoru, v těch pár pasážích, kde se vyskytnul, mi byl hodně sympatický.

Obálka:
To byl jeden z důvodů, proč mě knížka nakonec oslovila - obálka. Opravdu se mi líbí. Je jednoduchá a knížku vystihuje, jen trošku nechápu, proč je na ní ta kočka. (Nejspíš proto, že k čarodějnicím patří kočka na hrbu a havran na rameni. Ale to je jen má teorie. :D) Obálku hodnotím pro její povedenost 10 body.
Verdikt:
Zase jedna knížka, do které se mi původně nechtělo, ale teď jsem ráda, že jsem ji přečetla. Jak už jsem říkala, ze začátku jsem sice moc nadšená nebyla, ale čím víc stránek jsem přečetla, tím víc jsem byla překvapená, a to jedině mile. Sice jsem několik událostí odhadla předem, ale ten konec mě opravdu dostal a vážně by mě nenapadlo, že to tak dopadne.
Ještě jednou musím zmínit autorčin styl psaní, který je na jednu stranu docela jednoduchý, ale na stranu druhou neuvěřitelně čtivý a určitě se i kolikrát zasmějete, což jsou u mě body navíc.
Abych to shrnula - Čarodějnice z Hex Hall určitě stojí za přečtení, myslím, že každý v ní najde nějaké to plus. Cílovou skupinou jsou spíš dospívající holky, ale rozhodně si ji můžou přečíst i starší. Já osobně jsem si u knížky příjemně odpočinula a jsem ráda, že jsem jí ten čas věnovala. Nicméně nějaké výtky jsem měla, takže hodnotím 9 body (z 10).

Mohlo by vás zajímat:
Oficiální stránky autorky - tady
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 NaTyy NaTyy | Web | 12. února 2013 v 17:55 | Reagovat

Neznám ale vypadá to zajímavě :-)

2 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 12. února 2013 v 19:33 | Reagovat

Táto séria je jedna z mojich najobľúbenejších 8)

3 Barbora Barbora | Web | 12. února 2013 v 19:38 | Reagovat

Tato série vypadá zajímavě, možná si ji přečtu. :-)

4 Becky Becky | Web | 12. února 2013 v 20:02 | Reagovat

[1]: Je to zajímavý. :-)
[2]: Taky jsem si ji celkem oblíbila, takže naprosto chápu. :D
[3]: Hex Hall můžu jen doporučit. ;-)

5 Roxanne Roxanne | Web | 13. února 2013 v 17:46 | Reagovat

Tu knížku jsem četla a zbytek série taky :)
Miluju ji :D

6 brmbrm brmbrm | 19. ledna 2014 v 20:20 | Reagovat

cejtim se hloupě,ale nepcohopila jsem proč si z ní Archer dělal takovou srandu když řekla ošklviej pejsek? :-?  :-D  :-)  8-O  8-O  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.