Sara Shepard: Roztomilé malé lhářky

4. února 2013 v 17:24 | Becky |  Recenze
Autorka: Sara Shepard
Originální název: Pretty Little Liars
Překlad: Anna Školníková
Informace o vydání: Nakladatelství BB art, Praha 2011, první vydání
Série: Roztomilé malé lhářky
Díl: I.
Počet stran: 264

Anotace: Každý má co skrývat - zejména holky ze třetího ročníku střední školy - Spencer, Aria, Emily a Hanna. Spencer přebrala kluka vlastní sestře. Aria sní o učiteli angličtiny. Emily se zakoukala do té holky, co je na škole nová. A Hanna dělá hrozné věci, aby byla stále krásná. Jenže od doby, co zmizela jejich kamarádka Alison, skrývají všechny před světem jedno mnohem horší tajemství. Podle série knih Roztomilé malé lhářky byl natočen úspěšný seriál, který právě běží v USA.

Jak to vidím já:

Přiznávám, že jsem se na čtení Roztomilých malých lhářek nechystala, ale když jsem na ně narazila v knihkupectví, tak mi to nějak nedalo a odnesla jsem si je domů. Když se tak zpětně zamyslím, co jsem od nich očekávala, jako první mě napadne lehce předvídatelná knížka pro teenagery, při které se člověk ale hezky odreaguje.
Aria, Emily, Spencer a Hanna jsou bývalé nejlepší kamarádky. Proč bývalé? Od té doby, co zmizela Alison, také holka z jejich party, jež znala nejtajnější tajemství každé z holek, se spolu nebaví. Jenže najednou jim začnou chodit podivné zprávy, pod které se nikdo nepodepisuje. Moment - vlastně podepisuje - pokaždé je tam iniciála A. Holky samozřejmě
napadne, že by "to A" mohla být Alison, jenže pro to nemají žádné důkazy. Navíc později je nalezeno Alisonino tělo. Kdo je tedy autorem tajemných zpráv?!

Chtěla bych začít hodnocením stylu, jímž je knížka napsaná. Vše je v er formě, což mi možná trošku vadilo, ale vzhledem k tomu, že každá kapitola je pokaždé z pohledu někoho jiného, je to tak nejspíš lepší. Autorka umí psát velmi čtivě, takže se podle mě rozhodně nestane, že byste se nudili. Mě osobně zaujalo to, jak autorka popisovala věci. Prostě a jednoduše: vše je stylové - nikdo nemá mobil, ale má Blackberry, nikdo nemá kabelku, ale má kabelku od Gucciho, nejdeme na kafe, ale jdeme do Starbucks

Zmínila bych i "životní styl" holek. Nevím, mně tedy přišlo divné, že už v sedmé třídě Spencer přebírala starší sestře kluka, líbala se s ním atd. V sedmé třídě? Není to tak trošku ještě dítě? No, nevadí, ale i tak - život amerických teenagerů je o hodně jiný, než život těch evropských (aspoň já mám ten pocit). Podle filmů a knih má každý v šestnácti auto (ach, lehce jim závidím :D), holky nosí oblečení výhradně od světových návrhářů a je nemyslitelné vyjít na ulici bez make-upu, a to ať už jdete třeba jen s odpadky - a tohle všechno je právě v téhle knížce.

K postavám - ačkoliv seriál nesleduju a nikdy jsem ho nesledovala, pár dílů jsem ale viděla, takže jsem si při čtení představovala hlavní hrdinky v provedení seriálovém a ne v tom, jak je popisovala autorka, což je mi docela líto, protože bych si na ně chtěla vytvořit obrázek jen podle knižní předlohy, a to mi už nejde - ale uznávám, můžu si za to sama.

Postavy:
Aria. K ní mám spíš neutrální postoj. Neměla jsem s ní problém, ale ani mě ničím extra nezaujala.

Emily. Měla jsem ji asi nejradši, protože mi přišla nejsympatičtější a v rámci možností nejnormálnější.

Spencer. Moc jsem si ji neoblíbila, ale nemám pro to žádný pádný argument, zkrátka mi nepadla do noty. Ale uvidíme, třeba si k ní v průběhu dalších dílů najdu cestu.

Hanna. Při čtení máte pocit, že je z nich ta nejnamyšlenější (což je možná pravda), ale taky se ukazuje, že není zas tak dokonalá, jak se zdá.

Obálka:
Líbí se mi. Je jednoduchá, nepřeplácaná. Nemám jí co vytknout, takže hodnotím 10 body. (Jen tedy moc nechápu, proč jsou na obálce prvního dílu herečky ze seriálu a na ostatních dílech už ne, ale to s tím nijak moc nesouvisí. :-))

Verdikt:
Myslím si, že Roztomilé malé lhářky jsou rozhodně povedená kniha, která dokáže zaujmout. Ano, sice mám pocit, že je to spíš dívčí román - přece jen se tam řeší kluci a móda, ale zároveň obsahuje i určitou dávku tajemna, která čtenáře nutí číst dál a vzhledem k otevřenému konci i ke koupi dalších dílů. Navíc se rozhodně nejedná o nic předvídatelného, i když vás třeba napadne, že je to určitě tak či onak a zdá se vám to nad slunce jasné, nakonec to tak třeba vůbec není. (Chápete mě, že jo?) Knížka má dokonce i svá poselství - nic není tak, jak se na první pohled zdá, a že i to nejtajnější tajemství rozhodně nemusí zůstat skryto.
Řekla bych tedy, že tahle knížka má rozhodně něco do sebe, ačkoliv je to spíš odpočinková literatura pro holky (nevím, nedokážu si představit, že by tohle četl nějaký kluk). Je čtivá a chvílemi celkem napínavá, ale pořád to není nic, co by udělalo do světa díru, takže hodnotím 9 body. (Kdoví, třeba dám dalším dílům desítku :-))

Mohlo by vás zajímat:
Oficiální stránky autorky - tady
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucinda Lucinda | Web | 4. července 2013 v 13:25 | Reagovat

Divám se na seriál a ten mě baví, takže bych si chtěla přečíst i knížku :)

2 Lucka Lucka | E-mail | 13. července 2013 v 11:40 | Reagovat

Nevíte někdo náhodou kde bych mohla sehnat úplně první knížku Roztomilé malé lhářky? Pokud to někdo ví tak mi prosím napište. :-) ;-)

3 eli eli | E-mail | 2. června 2014 v 22:36 | Reagovat

Já osobne jsem si koupila 1.dil v metropoli Zlicin(muze to but I v metropoli Navy smichov) v knihkupectví
Dobrovsky :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.