Suzanne Collins: Hunger Games - Síla vzdoru

29. března 2013 v 19:05 | Becky |  Recenze
Autorka: Suzanne Collins
Originální název: The Hunger Games - Mockingjay
Překlad: Josef Dušek, Zdík Dušek
Informace o vydání: nakladatelství Fragment, Praha 2011, první vydání
Série: Hunger Games
Díl: III.
Počet stran: 344

Anotace: Katniss Everdeenová, dívka v plamenech, přežila, ale její domov byl zničen. Hurikán unikl. Katnissina rodina je v bezpečí. Peetu zajal Kapitol. Třináctý kraj skutečně existuje. Vypuklo povstání. Katniss záměrně zachránili z arény krutých a krvavých čtvrtoher a bez jejího vědomí ji už před dlouhou dobou zapojili do revoluce. Třináctý kraj vystupuje ze stínů a plánuje svrhnout Kapitol. Zdá se, že všichni o pečlivě připraveném plánu vědí - s výjimkou Katniss. Úspěch povstání závisí na její ochotě stát se pěšákem, přijmout odpovědnost za nespočetné životy a změnit budoucnost Panemu. Kvůli tomu musí odsunout stranou svoji zlost i nedůvěru. Musí se stát symbolem revoluce - reprodrozdem - bez ohledu na to, že cena může být hodně vysoká. (bookfan.eu)

Jak to vidím já:

Tak jsem se konečně dostala k tomu, abych napsala recenzi i na poslední díl Hunger Games, tedy na Sílu vzdoru. Musím říct, že právě na tenhle díl jsem byla zvědavá úplně nejvíc, protože názory na něj jsou docela rozporuplné - někdo ho považuje za nejslabší z celé trilogie, někdo za nejlepší. A co si o něm tedy myslím já?

Ze všeho nejdřív bych chtěla nastínit děj. Dvanáctý kraj je zničen, vypuká válka. Jedno je ale jisté - Třináctý kraj existuje - i když v podzemí. Ale zpátky k tomu Dvanáctému - po útoku ze strany Kapitolu přežilo jen asi 800 lidí, kteří prozatím našli nový domov právě v podzemí Třináctého kraje. Katniss se stává reprodrozdem, tedy vůdcem a hlavní postavou povstání. Natáčí různé proklamy, které mají podpořit ostatní obyvatele Panemu a vlastně je taky zároveň navést, aby se nebáli postavit Kapitolu. Jenže Katniss má jen jediný cíl - zabít prezidenta Snowa. Bez cizí pomoci, sama. A co Peeta? Věznění a mučení, které zažil v Kapitolu, ho hodně zasáhlo a Katniss rázem vidí jako nepřítele. Nicméně Katniss se nakonec splní její "sen" a má možnost Snowa zabít, jenže v tom okamžiku jí dojde, že problém je ještě v někom jiném a právě ten pomocí jejího luku zemře. Katniss je psychiatrem prohlášena za duševně chorou, díky čemuž ji mine trest, a vrací se zpět domů do Dvanáctého kraje.

Silou vzdoru jsem překvapená asi nejvíc. Přišlo mi to najednou úplně jiné, než předchozí díly, a to v dobrém slova smyslu. Už to nebylo o tom, jak mají všichni strach z Kapitolu, nakupují na černém trhu, protože jinak by neměli šanci přežít. Měla jsem radost, protože se s režimem v Panemu konečně začalo něco dít, konečně se mu někdo postavil. Je tady ale jedno mínus - hodně ztrát na životech. A teď se dostávám k tomu, že se Suzanne Collinsová nebála zahrát i na citlivé struny čtenáře a nechala například vyhodit do vzduchu nemocnici plnou zraněných po bombardování Osmého kraje, což by si mnoho autorů netrouflo. V tomhle díle už tedy nešlo "jen" o životy splátců v aréně, ale o životy všech obyvatel Panemu, což ho činilo docela drsným, ale zároveň napínavým.

Byla jsem překvapená, jak se Kapitol vybarvil. Sice je už od začátku celé trilogie jasné, že všechny osoby ve vedení Panemu nejsou zrovna mírumilovné, ale teď se ukázala jejich moc ještě o hodně výrazněji. Jestli jste tedy byli šokovaní už z Hladových her, při kterých zemře opravdu hodně mladých lidí jen tak pro zábavu a upevnění moci Kapitolanů, věřte, že to byl jen zlomek toho, čeho jsou schopní.

Postavy:
Do třetice všeho dobrého. :)

Katniss. Nejspíš už vás štvu, ale můj názor na ni je pořád stejný. Sice se v průběhu všech knih svým způsobem změnila (podle mě k lepšímu), ale i tak se budu opakovat - jsem ráda, že jí autorka přidělila jak pozitivní, tak negativní vlastnosti, protože působila jednak důvěryhodněji, ale zároveň mi byla i sympatičtější.

Prim. Tu jsem ještě v žádné recenzi nezmínila, ale tentokrát jsem si nemohla pomoct. Přišlo mi až neskutečné, jak se změnila. V prvním díle to byla malá holčička, která by se steží zvládla sama o sebe postarat, ale teď? Najednou je z ní dospělačka, která dokáže svou starší sestru Katniss psychicky podporovat. Myslím, že prošla asi největší proměnou ze všech postav, co se v knize vyskytly.

Peeta. Měla jsem sto chutí prezidenta Snowa zaškrtit. To, co z Peety udělal, bylo strašné. Ale i když se Peeta ve větší části Síly vzdoru nechoval zrovna dobře, pořád jsem na něj měla kladný názor a bylo mi jasné, že se to s ním zase spraví. (Že by menší spoiler?)

Hurikán. Definitivně mu došlo, že s Katniss budou maximálně přátelé a nic víc, nic míň. Jsem ráda, že se o ni nepokoušel nijak výrazněji usilovat, protože jim to víc sluší jako kamarádům. :)

Obálka:
Když ji srovnám s obálkami Arény smrti a Vražedné pomsty, je vidět, že je pěkně rozdílná. První dva díly měly podobnou jak vizuální stránku, tak i dějovou (dobře, to možná přeháním, ale v obou šlo o to, že se Katniss a Peeta snaží přežít v aréně), ale Síla vzdoru se od nich docela dost liší, což je podle mě symbolizováno právě obálkou. Ale konec domněnek, jdeme hodnotit. Vzhledem k tomu, že miluji modrou, tak nemůžu jinak, než dát obálce 10 bodů, ale nemyslete si, že je to jen kvůli barvě. To jen z části. :D

Verdikt: (obsahuje spoiler)
Kdybych měla Sílu vzdoru srovnat s už asi 1000x zmiňovanými předchozími díly, nedokážu říct, který z nich se mi zdál nejlepší. Každý měl něco do sebe. Řeknu to asi takhle - rozhodně si nemyslím, že by byl tenhle díl povedený nejméně, to určitě ne. Sice jsem měla na konci trošku divný pocit z toho happy endu (no musíte uznat, že je to u Hunger Games docela nezvyk), ale i tak jsem spokojená. A když už bych měla srovnávat, Sílu vzdoru bych srovnala s Arénou smrti (která ode mě dostala desítku, takže asi tušíte, co bude následovat :D).
Abych to shrnula - opět se jedná o velice čtivou a napínavou záležitost. Po pravdě řečeno nemám snad ani co vytknout, tudíž nemůžu jinak, než dát plný počet bodů, tedy 10.
Možná bych se ještě na závěr mohla zamyslet nad otázkou, jestli jsem ráda, že tohle je poslední díl celé série. Má odpověď je ano. Možná to zní divně, ale nedokážu si představit, o čem by ten další byl. Podle mě by to už nemělo tu správnou "šťávu". :D A co si o tom myslíte vy?

Mohlo by vás zajímat:
Moje recenze na Arénu smrti (tady) a na Vražednou pomstu (tady)
Oficiální stránky autorky - tady
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.