Suzanne Collins: Hunger Games - Vražedná pomsta

27. března 2013 v 19:19 | Becky |  Recenze
Autorka: Suzanne Collins
Originální název: The Hunger Games - Catching fire
Překlad: Zdík Dušek
Informace o vydání: nakladatelství Fragment, Praha 2010, první vydání
Série: Hunger Games
Díl: II.
Počet stran: 336

Anotace: Jste hladoví po dalším strhujícím čtení?
Napínavý příběh dobrodružství, útlaku a romantiky pokračuje! Katniss dosáhla vítězství v Hladových hrách aktem vzdoru proti všemocnému Kapitolu a jeho krutým pravidlům. Katniss s Peetou očekávají pomstu mocných. Překvapivé výsledky zápasu v drsné reality show však povzbudily obyvatele země Panem, aby se postavili k odporu, a v krajích se formuje odboj. Podaří se zabránit krvavému střetnutí, jehož důsledky by byly víc než hrozivé?

Jak to vidím já:

Na čtení Vražedné pomsty jsem se opravdu hodně těšila. Očekávala jsem podobné čtení jako u prvního dílu - strhující a originální. V recenzi na Arénu smrti jsem Suzanne Collins srovnala s J.K.Rowling - a musím říct, že toho teď rozhodně nelituju.

Od konce 74. ročníku Hladových her už uplynul nějaký ten čas a Katniss s Peetou, tedy vítězové, se vydávají na Turné vítězů, při kterém navštíví všechny kraje a, připusťme si to, jako loutky Kapitolu dokazují, že "ten čin s bobulemi" na konci oněch Hladových her neměl být pokyn k vypuknutí povstání, ale jen nepromyšlené jednání zamilovaných lidí. No, zamilovaných. Katniss si svými city vůči Peetovi není vůbec jistá. Vlastně celkově prožívá těžké období - jakožto vítězka Hladových her získala domek ve Vesnici vítězů a musela tak opustit Sloj, ve které žila dosud. I když má teď konečně velký a teplý byt, po jejím dřívějším domově se jí
stýská. Navíc Hurikán, její dobrý kamarád a "bratranec", dosáhl plnoletosti, takže musí pracovat v dolech a čas na chvíle strávené s Katniss mu moc nezbývá. Jenže to není to nejhorší. Prezident Snow oznámil, že se budou konat tzv. Čtvrtohry, kterých se zúčastní dva vítězové z každého kraje. Je jasné, že tím chce Kapitol jen upevnit svou moc. A Katniss s Peetou musí zpátky do arény.

Začnu tím, že bych chtěla pochválit S. Collins za zajímavý a promyšlený tah se Čtvrtohrami. Katniss s Peetou se tak dostali znova do arény, aniž by to působilo nějak přitažené za vlasy. Tudíž, jak už jsem říkala v úvodu, pořád si stojím za tím, že Suzanne Collins je autorka formátu J.K.Rowling.
U Čtvrtoher ale ještě chvíli zůstaneme. Konkrétně tedy u samotné arény. Nevím, jestli jsem jediná, kdo má tenhle pocit, ale aréna ve Čtvrtohrách mi přišla o hodně promyšlenější a propracovanější, než u předchozího ročníku her, za což má autorka další plus. No, ono by koneckonců bylo docela divné, kdyby hry takového speciálního formátu měly arénu, ve které by přežil každý druhý.

Stejně jako v minulém díle je vypravěčkou Katniss, takže se na vše díváme z jejího pohledu a vidíme jí do hlavy. :) A tady bych našla i něco, co by se dalo kritizovat. Totiž - abych byla upřímná, začátek knížky mě trochu nudil. K většímu zvratu došlo až na straně 153 (jojo, vím to přesně :D), což mě docela mrzelo, protože v minulém díle se něco dělo prakticky od začátku.

Postavy:
Katniss. Na tu jsem názor nezměnila. Takže vás jen odkazuji na mou recenzi na předchozí díl. :D

Peeta. Patří k tomu, co mám na HG nejradši. Opravdu ho mám moc ráda. Navíc je to skvělý řečník. :)

Hurikán. I přestože nastoupil do práce, dostal tentokrát víc prostoru. A můj názor na něj? Budu se opakovat, protože jsem to samé říkala už v hodnocení Arény smrti - pořád jsem součástí TEAMU PEETA.

Obálka:
S tou jsem spokojená. Stejně jako předchozí díl se shoduje s originální americkou obálkou. Tentokrát si ale dovolím i menší srovnání s jinou zemí, protože jsem na jednom webu narazila na ukázky obálek právě k Vražedné pomstě z různých států.
Tady máte porovnání naší obálky s obálkou pro Spojené království a Austrálii.
Proti fialové nic nemám, ale nějak mi k tématu nesedí. Navíc se mi obálka pro UK a Austrálii zdá i přes světlé barvy docela tvrdá. Nejspíš kvůli těm kapkám krve. A co tím chci říct? Demonstruji to, že jsem ráda, že české vydání má původní kabátek. :) Tudíž hodnotím 10 body.

Verdikt:
Ačkoliv mě Vražedná pomsta ze začátku trochu nudila, musím uznat, že se jedná o opravdu povedenou knížku. I přes počáteční rozpaky jsem se do ní nakonec začetla a nemohla se odtrhnout, za což může hlavně styl Suzanne Collins, který je jednak jednoduchý, ale zároveň strhující.
A teď k samotnému hodnocení. Z Vražedné pomsty jsem i delší dobu po přečtení nadšená, ale je pravda, že se mi líbila o trochu méně, než první díl, tak z toho důvodu dávám "jen" 9 bodů. Nicméně si stejně myslím, že tahle kniha prostě stojí za přečtení.

Mohlo by vás zajímat:
Moje recenze na předchozí díl - tady
Oficiální stránky autorky - tady
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 27. března 2013 v 20:11 | Reagovat

Som na tom podobne! Tu sa mi aréna páčila omnoho viac aj keď samozrejme 1tka bola super 8) Len ten začiatok, keď sa skoro nič nedialo ma nebavil. Potom prišiel Finnick a deň sa mi vyjasnil 8D

2 Becky Becky | Web | 29. března 2013 v 19:25 | Reagovat

[1]: No vidíš! Finnick! Toho jsem úplně zapomněla zmínit. :D Jojo, byl to sympaťák.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.