Ursula Poznanski: Erebos - Hra, která zabíjí!

3. dubna 2013 v 20:06 | Becky |  Recenze
Autorka: Ursula Poznanski
Originální název: Erebos
Překlad: Karolína Kousalová
Informace o vydání: Nakladatelství Fragment, Praha 2011, první vydání
Počet stran: 320

Anotace: Na jedné londýnské škole si mezi sebou žáci začnou předávat podivné balíčky, jeden se nakonec dostane i ke zvědavému Nickovi. V balíčku je DVD s počítačovou hrou. Hrou napínavou, a hlavně velmi inteligentní. Proč o ní ale nikdo nesmí mluvit a hráči musí dodržovat přísná pravidla? Na druhou stranu jim hra dokáže splnit i ta nejtajnější přání. Pokud neposlouchají nebo se znelíbí poslovi se žlutýma očima, čeká je trest. Jak je ale možné, že hra o každém všechno ví a neuděluje hráčům úkoly jen ve hře, ale i v realitě? Co hra vlastně chce? A jak ji může Nick zastavit? (databazeknih.cz)

Jak to vidím já:

Erebos jsem si pořídila domů asi před dvěma měsíci, poprvé jsem se do čtení vrhla před měsícem. Bohužel bez úspěchu - asi po dvaceti stránkách jsem knížku odložila, protože mě nebavila. Dnes už toho docela lituju, protože Erebos podle mě patří právě mezi ty knihy, které se začnou rozjíždět až později - a to jsem tenkrát nevěděla.

Příběh nás zavádí do života Nicka Dunmora, celkem obyčejného kluka, který měl do teď relativně normální život. Jenže po jeho škole se šíří zvláštní DVD, o kterém nikdo nemluví, ale všichni o něm vědí. Tedy - vědí o jeho existenci a o tom, že je to něco skvělého, ale to, že je to hra jménem Erebos, ví jen zasvěcení. Nick se brzy dostane mezi ně - jeho spolužačka a obdivovatelka Brynne mu totiž záhadné DVD dá. Ačkoliv by to Nicka nikdy dřív nenapadlo, získává na hře, která údajně i zabíjí, závislost. Vždyť je to něco úžasného! Když jste úspěšní a máte dobré vztahy s poslem, ona nevzhledná postavička se žlutýma očima vám splní i ta nejtajnější přání. Jenže Nickovi se zanedlouho naštěstí otevřou oči a chce proti zákeřné hře bojovat. Přijde na to, proč Erebos ví o každém prakticky všechno?

Jak už bylo řečeno výše, knihu jsem četla nadvakrát. Začátek byl opravdu celkem nezáživný… Nicméně později už se začalo něco dít, i když se pořád nedá říct, že při čtení budete celí napjatí. Ovšem musím pochválit styl Ursuly Poznanski. Možná to bude znít divně, když jsem ještě před chvílí říkala, že byla knížka ze začátku celkem nudná, ale i tak autorka píše stylem, který dokáže zaujmout. Není to nic složitého, ale zároveň (nebo možná právě proto) je to čtení příjemné.

Docela mě mrzelo, že je Erebos napsaný v er-formě, ale když se nad tím zamyslím, ono by to vlastně jinak nešlo, protože později vše bylo hlavně o Sariusovi, což je postava, kterou si Nick vytvořil, a kdyby byla použita ich-forma, člověk by nabyl dojmu, že v knize jde hlavně a jen o Nicka, což není tak úplně pravda - v podstatě by se dalo říct, že hlavní postavou je hra.

Další věc, kterou bych možná vytkla, je to, že jsem se trošku ztrácela v postavách. Nejdřív to bylo celkem jednoduché, protože v prvních kapitolách se vyskytoval jen Nick, jeho rodiče, jeho kamarádi, tajná láska Emily, Brynne… ale pak? Jako by se namnožili. :D Možná je to tím, že jsem se na čtení úplně nesoustředila, ale měla jsem trochu problém s tím, abych si spojila, kdo je kdo. Plus ještě malá připomínka - možná by stálo za to aspoň jednou v knize zmínit věk postav.

Postavy:
Jak už jsem říkala, postav v knize je opravdu hodně, hodně a hodně, ale já se zaměřím jen na Nicka a Emily, protože o nich bych toho zvládla napsat asi tak nejvíc. :)

Nick. Podle mě úplně normální kluk, který je prostě a jednoduše zvědavý. Docela mě štval v pasážích, kdy se kvůli své závislosti na Erebosu vztekal na všechny v okolí, ale jakmile přestal být "pařmen", zase mi byl sympatický. Takže ho řadím jednoznačně mezi kladné postavy.

Emily. Nejdřív jsem vůbec nevěděla, co si o ní mám myslet. Možná to tak trochu nevím ani teď. Přišla mi docela odtažitá a… No, moc sympatická mi nebyla. Ale abych jí zase tolik nekřivdila - ke konci knížky, kdy získala větší prostor, mi přišla o hodně milejší a víc v pohodě, když to tak řeknu. :D

Obálka:
Neskutečně zajímavá. Právě ona mě na knížce upoutala nejvíc, a to už v knihkupectví, ve kterém jsem se procházela a najednou koukám a vidím oko, které "koukalo" přímo na mě. :D Myslím, že se jedná o promyšlenou obálku - oko symbolizuje to, jako by každého hráče Erebosu někdo sledoval. A ten pronikavý pohled rozhodně nevěstí nic dobrého. To si aspoň myslím já. Ale k hodnocení. Nemůžu jinak, než dát plný počet bodů, a to i přes to, že červenou zrovna v lásce nemám, ale k tomuhle tématu se vyloženě hodí. Tudíž, jak už jsem řekla, uděluji 10.

Verdikt:
Ačkoliv jsem měla poměrně hodně výtek, myslím, že Erebos není špatná knížka a určitě stojí za přečtení. Autorka zvládla bez nějakého mentorování říct, že závislost na hře/hrách rozhodně není žádná legrace. Já byla celou dobu zvědavá na konec, který mě docela překvapil a vůbec by mě nenapadlo, že to tak dopadne.
Přemýšlela jsem nad tím, co bych udělala, kdyby taková hra existovala a dostala se mi do rukou. Byla bych na ní taky závislá? Nejspíš ano, vždyť nakonec byli všichni. No, doufám, že nikdy nic takového hrát nebudu, podle mě je to o nervy. :D
Na závěr bych mohla napsat, komu přečtení Erebosu doporučuji. Myslím, že žádná cílová skupina neexistuje a tuhle knížku si může přečíst každý, ať už hry hraje nebo ne, nicméně podle Fragmentu musí být starší třinácti let, což moc nechápu.
Dobře, a teď k samotnému hodnocení. Nějaké ty výtky jsem měla, proto srážím dva body a uděluji 8.

Mohlo by vás zajímat:
Oficiální stránky autorky - tady
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 5. dubna 2013 v 17:50 | Reagovat

Skvelá skvelá kniha!!! Nikdy som nič podobné nečítala. Tá hra ma úplne vtiahla, bolo to super 8) Nevadilo mi nič 8)

2 MvK MvK | Web | 19. dubna 2013 v 17:30 | Reagovat

Když jsem to četla tak mi to připomělo Pretty little liars :D A taky ví o všech všechno... :D
Jinak mě to moc teda nezaujalo... Já nevím no prostě ani ta obálka a takhle ani ten příběh. I když to je určitě dobrá knížka :) Možná, že se do ní o prázkách pustím.
Nemůžu si pomoct, ale pořád mi to něco strašlivě připomíná... Možná Matrix? Já nevím! :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.