Meg Cabot: Devátá stezka

26. července 2013 v 18:58 | Becky |  Recenze
Autorka: Meg Cabot
Originální název: Ninth Key
Překlad: Jana Jašová
Informace o vydání: nakladatelství Knižní klub, Praha 2004, první vydání
Série: Mediátor
Díl: II.
Počet stran: 199

Anotace: Šestnáctiletá středoškolačka Susannah Simonová viděla svého prvního ducha, když jí byly dva roky, ale teď už není ani dítě, ani blázen. Přesto se její svět hemží nešťastnými zbloudilými dušemi, které potřebují pomoc, aby se dostaly tam, kam jim je souzeno odejít. A pomáhat jim je právě úkolem mediáotrů, lidí, kteří mají vzácnou schopnost vidět a hovořit se zesnulými. Navenek je ovšem Suze normální holka, která touží po docela obyčejných věcech: aby byla ve škole oblíbená, aby kvůli ní maminka nemusela brečet do polštáře, aby ji konečně někdo políbil.
Zdá se, že řízek Tad Beaumont, se kterým se Suze seznámí na večírku, by mohl být žhavým kandidátem na roli učitele líbání. Jenomže vzápětí se v Suzeině ložnici objeví zoufalá mrtvá žena, která potřebuje doručit podivné poselství jeho otci. A když Suzeina přítelkyně Cee Cee zkusí dotyčného "projet" internetovým vyhledávačem, zjistí, že bohatý podnikatel Beaumont měl podezřele dobré důvody přát si smrt několika lidí, kteří v minulosti beze stopy zmizeli...
Tadova otce ovšem Suzeina schopnost komunikovat se zesnulými fascinuje. Zdá se, že se při touze navázat kontakty se svými oběťmi nezastaví před ničím...

Jak to vidím já:

Prakticky okamžitě po dočtení Krajiny plné stínů, ze které jsem byla nadšená, jsem se pustila do Deváté stezky - druhého dílu série Mediátor. Byla jsem moc zvědavá, jak se to s hlavními hrdiny bude odvíjet dál, ale hlavně mě zajímalo, jestli se i tahle knížka autorce Meg Cabot povedla stejně, jako předchozí díl.

Suze tentokrát navštíví duch ženy, jež jí přikáže, aby vyřídila Zrzkovi, že on za její smrt nemůže. Ale kdo je Zrzek?! Susannah do pátrání po něm zapojí i své kamarády a brzy společně zjistí, o koho se jedná. Jenže je to celé nějaké divné, a to hlavně kvůli několika záhadným úmrtím z dřívější doby, která jsou více či méně spojována se jménem "Zrzka" Beaumonta, jenž je mimo jiné otcem Tada, se kterým se Suze v posledních dnech docela sblížila. Postupně se ale ukazuje celá pravda a Suze začíná jít o život…

Abych byla upřímná, z knížky mám docela rozporuplné pocity. Na jednu stranu mě bavila, protože byla čtivá a zároveň jsem si i oblíbila postavy, které se v ní vyskytují, ale tentokrát jsem se nějak nemohla zorientovat. Možná to bylo tím, že jsem četla vážně rychle a doslova hltala každé slovo, jenže i tak si nemůžu pomoct - zdá se mi, že knížka stejně rychle skončila, jako začala. Ani se nenadějete a už čtete poslední kapitolu, poslední stránku a poslední větu. Já osobně jsem snad ještě nečetla nic, kde by se vše seběhlo tak najednou.

Nicméně je tady i velké množství věcí, které musím pochválit. Meg Cabot je pro mě typická tím, že píše jednoduše a čtivě, takže když čtu nějakou z jejích knížek, nemusím se nad ničím moc zamýšlet a nikdy se mi nestalo, že bych si musela nějakou větu třeba přečíst dvakrát, abych ji zpracovala, což je docela dobré, když si chcete odpočinout a nenamáhat mozkové závity. Další plus je určitě prostředí, ve kterém se Mediátor odehrává - Kalifornie. Jsem maximálně spokojená, protože si myslím, že je pro tenhle typ knížky rozhodně lepší slunečné a letní prostředí, než kdyby se příběh odehrával třeba v New Yorku (odkud vlastně Suze pochází), protože by toho už bylo moc.

V recenzi na minulý díl jsem se zmiňovala o docela malém počtu stránek - Devátá stezka si v tomhle polepšila - má jich totiž 199! Dobře, přestanu být ironická. Je pravda, že v prvním díle mi dosti omezený počet stran nevadil, ale teď už docela ano. Kdyby se Meg trochu víc rozepsala, myslím, že by mi to pomohlo, abych se v ději (hlavně tedy v té nejnapínavější části knihy) trochu lépe orientovala.

Postavy:
Tentokrát budu o něco méně sdílná, než v Krajině plné stínů, kde jsem hodnotila i Heather. Dnes jen pár slov k Suzannah a Jessemu (já to tak nerada skloňuju).

Susannah. Suze je velice svébytná, pro ostré slovo nejde daleko a v "mediátorování" má své techniky - a to se mi na ní líbí. Její pubertální ztřeštěnost ale není nijak přehnaná, takže si myslím, že si Suze musí každý oblíbit.

Jesse. To je kapitola sama pro sebe. Moc mě mrzí, že je to duch, ale kdyby nebyl, nejspíš by neměl takovou povahu, kterou disponuje teď - je to holt složité. Myslím, že ke Suze by se dokonale hodil a zároveň by ji i usměrňoval. ;)

Obálka:
Nemůžu si pomoct, ale obálky celé série se mi zdají strašně zvláštní a možná by nebylo od věci, kdyby se nakladatelství zamyslelo, jestli by nebylo dobré zapracovat na novém vydání, myslím, že by to všichni uvítali. :D Ale jinak je obálka rozhodně hezčí, než u prvního dílu, takže hodnotím 8 body z 10.

Verdikt:
Z Deváté stezky nejsem zas tak moc nadšená, a to hlavně kvůli tomu, že jsem se nemohla zorientovat (po kolikáté to už říkám?). Zdálo se mi, že vše strašně rychle uteklo, prostě hop - a najednou je konec. Na druhou stranu si myslím, že Devátá stezka splňuje to, co by splňovat měla - je to oddechová knížka, která se čte vážně rychle. Ale i tak mám pocit, že to šlo s kvalitou dolů, Krajina plná stínů se mi líbila víc, hodnotím proto 8 body z 10.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.