Meg Cabot: Krajina plná stínů

8. července 2013 v 19:07 | Becky |  Recenze
Autorka: Meg Cabot
Originální název: Shadowland
Překlad: Jana Jašová
Informace o vydání: nakladatelství Knižní klub, Praha 2004, první vydání
Série: Mediátor
Díl: I.
Počet stran: 192

Anotace: Svět šestnáctileté středoškolačky Susannah se hemží duchy, zbloudilými dušemi, které potřebují pomoc, aby se dostaly do "země stínů". Pomoci jim mohou "mediátoři", lidé se schopností zesnulé vidět a hovořit s nimi. Suze je jinak normální 16letá středoškolačka, která se musí vyrovnávat s matčiným sňatkem, přírůstkem tří nevlastních bratrů, stěhováním z New Yorku do Kalifornie a změnou školy...

Jak to vidím já:

Už nějakou dobu jsem se chystala na přečtení série Mediátor od Meg Cabot. A tak jsem se před pár dny rozhodla využít služeb mé nové čtečky (která už teď aspiruje na post mé nejlepší kamarádky) a první díl Mediátora, Krajinu plnou stínů, jsem přelouskala. Hned zprvu musím říct, že tahle knížka je naprosto jiná, než ty, které jsem od Meg Cabot zatím četla.

Hlavní představitelkou je Susannah Simonová, šestnáctiletá Newyorčanka, která se musí přestěhovat až na druhou stranu Států za přítelem své matky Andym, který žije spolu se svými třemi syny (Somnou - Jakem, Mimoněm - Bradem a Prófou - Davidem) ve slunné Kalifornii. Zatím to působí neškodně, co? Jenže já ještě nezmínila to hlavní - Suze je mediátor, to znamená, že dovede komunikovat s duchy, ovšem jejím hlavním úkolem je, aby je dostala tam, kam patří, "na druhý břeh". V Kalifornii vše zatím vypadá celkem dobře, ale jen do chvíle, kdy Susannah zjistí, že svůj nový pokoj neobývá sama - společnost jí dělá Jesse. Ne, opravdu to není žádný nově vyfasovaný příbuzný - je to asi 150 let mrtvý kluk, který ještě stále chodí po našem světě a v podstatě by se dalo říct, že straší. Nicméně to ještě pořád není všechno - to nejhlavnější na Suze čeká v její nové škole. Duch nedávno zemřelé Heather totiž není zrovna přátelský…

Mám-li být upřímná, od knížky jsem moc nečekala, ačkoliv se mi například série Princezniných deníků líbila, měla jsem pocit, že už jsem z knížek od Meg Cabot tak nějak vyrostla, ale teď jsem ráda, že jsem se do Mediátora pustila, protože jsem objevila zase něco nového, pro mě neohraného. Je opravdu co chválit, protože autorka do knížky vložila jednak široké spektrum postav, ale také zvolila skvělé prostředí, protože spojením slunečné Kalifornie s duchy nakonec vzniklo něco úžasně kouzelného. Jediné, co je možná trochu zarážející, je počet stran, který ve výsledku kvalitu knihy nijak neovlivnil, protože i přes těch (jen) 190 stránek jsem neměla pocit, že by mě autorka o něco ošidila, nebo že by něco málo popsala, ale i tak jsem byla celkem překvapená, protože jsem zvyklá, že většinou jsou fantasy knížky (ať už jednodílné, či z nějaké série) trochu delší.

Chtěla bych se vyjádřit i ke stylu, kterým je knížka napsaná. Čeho si člověk hned na první stránce všimne, je nespisovnost. Kterou já u knížek nesnáším. Ale myslím, že téhle knížce jedině prospěla, což možná zní divně, ale je to tak. Ačkoliv jsem četla jen český překlad, řekla bych, že i originál je psán podobným stylem a autorka moc dobře věděla, proč takhle píše. Já si totiž moc dobře nedovedu představit, aby holka jako Suze úzkostlivě dodržovala spisovnou mluvu, a tak i když je poněkud zvláštní číst knihu, kde se vyskytují slovní spojení typu "prošli jsme skleněnejma automatickýma dveřma", věřte mi, že tady vám to zase tak zvláštní připadat nebude. Měla bych zmínit i to, že knížka je psaná v ich-formě, tudíž jsem navýsost spokojená.

Postavy:
Důležitých postav, které nějakým způsobem ovlivňují děj, je v knížce požehnaně, takže bychom tady byli opravdu dlouho, proto jsem se rozhodla, že ohodnotím jen Susannah, Jesse a Heather, která byla v tomto díle středem pozornosti.

Susannah. O Suze by se toho podle mě dalo napsat spousty, protože se jedná o propracovanou a možná i docela komplikovanou postavu, jelikož na první pohled působí docela drsným dojmem, ale nakonec se stejně snaží myslet na svou rodinu a nejbližší přátele, kvůli kterým se nebojí i porušovat pravidla. Kdybych měla říct, koho mi připomíná, tak řeknu Katniss z Hunger Games, protože i ta byla velmi statečná a svá.

Jesse. Co k němu říct? Maximálně jsem si ho oblíbila, protože se chová jako gentleman a na Suze mu opravdu záleží, což je hodně znát. Jsem zvědavá, jak to s ním bude v dalších dílech.

Heather. Působí spíš jako ztělesnění zla, ale určitě v sobě má i nějaké to dobro. Myslím si, že její chování bylo podněcováno hlavně obrovskou zoufalostí, ale rozhodně neschvaluju, že když se rozhodla vzít život sobě, musí zabít i svého (bývalého) kluka a další nevinné lidi. Takže sympaťačka to zrovna nebyla, ale měli bychom ji brát s rezervou.

Obálka:
Moc se mi nelíbí, ale když ji srovnám s obálkou originálu, je stonásobně lepší, tudíž uděluji 7 bodů z 10.

Verdikt:
Setkala jsem se s názory, že Krajina plná stínů je hodně jednoduchá a rychlá knížka, která nemá moc velkou pointu, což nikomu neberu, ale nesouhlasím s tím, protože si myslím, že knížky ze série Mediátor jsou napsané hlavně jako oddechovky, u kterých si má čtenář odpočinout a zapomenout na svoje starosti. Nikdo přece Krajinu plnou stínů neprezentoval jako thriller, při jehož čtení vám bude tuhnout krev v žilách. Aspoň já jsem nic takového neslyšela. Tudíž si myslím, že se jedná o povedenou knížku a jestli si ji chcete přečíst, můžu vás v tom jedině podpořit. Samotné čtení vám moc času nezabere, řekla bych, že maximálně jedno odpoledne, popř. večer.
A teď už k celkovému hodnocení. Vzhledem k tomu, že jsem neměla prakticky co vytknout, hodnotím proto plným počtem bodů, tedy 10.

Mohlo by vás zajímat:
Oficiální stránky autorky - tady
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Alice Alice | Web | 8. července 2013 v 20:41 | Reagovat

Skvělá recenze, ostatně jako vždy :D
Že bych si Mediátora v nejbližší době přečetla?? :D  :D

2 Becky Becky | Web | 8. července 2013 v 20:49 | Reagovat

[1]: Nepřeháněj! :D Ale děkuju. ;)
A jo, musíš si ho v nejbližší době přečíst, protože potom budeme moct společně slintat nad Jessem (jo, už teď vím, že se ti bude taky líbit :D)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.