Sophie Jordan: Drakie

29. července 2013 v 19:35 | Becky |  Recenze
Autorka: Sophie Jordan
Originální název: Firelight
Překlad: Olga Bártová
Informace o vydání: nakladatelství CooBoo, Praha 2012, první vydání
Série: Drakie
Díl: I.
Počet stran: 296

Anotace: Jacinda od malička žije s cejchem výjimečnosti a ví, že každý její krok je sledován. Touží ale po svobodě rozhodovat se sama za sebe. Když poruší nejposvátnější zásadu svého druhu, skoro za to zaplatí životem. Zachrání ji krásný cizinec, který byl poslán, aby lovil takové, jako je ona, potomky draků, kteří na sebe dokážou vzít lidskou podobu. Jacindina rodina je nucena uchýlit se do světa smrtelníků, kterému není lehké se přizpůsobit...


Jak to vidím já:

Ačkoliv by mě ještě před měsícem vůbec nenapadlo, že si Drakii někdy přečtu, nakonec jsem tak učinila, protože mi to prostě nedalo. Upřímně - moc jsem neočekávala, ale zároveň mě zajímalo, jak se autorka poprala s tématem "draků".

Jacinda není ledajaká drakie, oproti ostatním má výjimečné schopnosti, a tak si ji její kmen střeží jako oko v hlavě a má s ní své plány. Jednoho dne, když se vydá se svou kamarádkou Azurkou proletět, je málem chytí a zabije skupina lovců - ale zároveň se stane něco těžko uvěřitelného: jeden z nich jí vlastně zachrání život. Jacindina matka se rozhodne, že bude lepší se společně se svými dvěma dcerami oddělit od kmene a žít ve světě smrtelníků, což Jacinda těžko nese, ale její sestra Tamra je z toho u vytržení. Jenže na nové "lidské" škole se Jacinda setká s klukem, kterého by tam rozhodně nečekala. Ano, je to onen lovec, jemuž v podstatě vděčí za život. Will.

Abych pravdu řekla, byla jsem trochu zklamaná, že se knížka víc nezaměřuje na dračí klan; tím myslím, že moc nepopisuje poměry v kmeni atd., místo toho se skoro celý příběh odehrával v lidském světě a soustředil se jen na složitý vztah mezi Jacindou a Willem (plus samozřejmě nesmím zapomenout na Jacindinu chřadnoucí drakii), což lehce připomíná Stmívání, ale naopak. Edward je v tomhle případě Jacinda, Bella je Will. Možná to zní zvláštně, ale když se nad tím zamyslíte, nějakou podobnost určitě najdete. Další věcí, která mě zarážela, byla postava Tamry. Na začátku působila jako nepříjemná a drzá holka, ale jakmile se ocitla v lidském světě, ožila a chovala se o 180 stupňů jinak (i když pořád docela divně). Tahle změna byla nejspíš autorčin záměr, chtěla tak pravděpodobně ukázat, že Tamra je mezi "normálními" lidmi spokojenější, ale mně se to zdálo až přehnané.

To jsem se ale zaměřila spíš na negativní postřehy, teď je na čase chválit. Ocenila jsem, že v Drakii došlo k pozměnění zaběhlého stereotypu, kdy byl "ten zvláštní" prakticky pokaždé kluk a dívka zastávala roli běžného smrtelníka. Sice určitě existuje spousta knih, kde je to tak, jako v Drakii, ale já jich četla zatím jen pár. Dál bych pochválila autorčin styl psaní, který je sice jednoduchý, což jsem teď o prázdninách ocenila, protože kdo by se chtěl v takovém horku zamýšlet nad dlouhými souvětími, ale zároveň musím říct, že Sophie Jordan umí čtenáře zaujmout a "donutit" ho, aby četl dál, takže myslím, že nehrozí, aby někdo knížku odložil, protože se nemůže začíst. Také bych neměla zapomenout na to, že knížka je napsaná v ich-formě, tudíž máme možnost proniknout do hlavy hlavní hrdinky, z čehož já mám vždy radost (jak ostatně zmiňuji snad v každé recenzi :D).

Postavy:
Jacinda. Vzhledem k tomu, že je drakie, se stává poměrně netypickou hlavní hrdinkou, ale i tak si myslím, že mi k srdci nijak moc nepřirostla. Vadilo mi její časté měnění názorů, chvíli chce udělat tohle, najednou zase tamto… No, uvidíme, třeba si k ní v dalších dílech najdu cestu.

Tamra. Jak už jsem naznačovala výše, její chování mi nebylo zrovna blízké. Snažila se za každou cenu zapadnout do stáda, což je možná pochopitelné, ale její ochota pro to udělat téměř cokoliv mi lezla na nervy, proto bych ji rozhodně neoznačovala za mou oblíbenou postavu.

Will. Dalo by se říct, že je to typická mužská hlavní postava z YA knížek. A já jeho kouzlu celkem podlehla a oblíbila si ho prakticky hned. Myslím, že na celé knížce je právě on to nejlepší a vůbec by mi nevadilo, kdyby autorka napsala byť třeba jen krátkou povídku z jeho pohledu.

Samozřejmě nesmím zapomenout zmínit Cassiana, o němž jsem zatím vůbec nemluvila, a to hlavně kvůli tomu, že v příběhu nedostal moc prostoru, ale něco mi říká, že v dalším díle bude jedna z nejdůležitějších postav, takže jsem na něj moc a moc zvědavá. Zatím na mě žádný dojem neudělal, tak uvidíme. (Nejspíš by bylo fajn vám sdělit, o koho se vůbec jedná - řekněme, že je to kluk, který měl původně s Jacindou mít hodně společného, ale víc spoilerovat nebudu, už tohle se mi zdá moc. :D)

Obálka:
Je pěkná a jednoduchá, takže jí nemám prakticky co vytknout, ale když ji srovnám s obálkou druhého dílu, už se mi tolik nelíbí, proto hodnotím 9 body z 10.

Verdikt:
Možná máte pocit, že se mi Drakie prakticky vůbec nelíbila, ale ono to tak ve skutečnosti není. Nelituju jejího přečtení a už kvůli zvědavosti, jak to s Jacindou dopadne, si určitě přečtu další dva díly. Je pravda, že jsem měla poměrně dost výtek, ale jedná se spíš o maličkosti, knížku jinak považuji za relativně povedenou a hodnotím ji jako příjemné prázdninové počtení, které nezabere moc času - odhaduji, že pokud byste měli chuť, Drakii byste přelouskali za jedno odpoledne.
A teď k samotnému hodnocení. Jak jsem říkala na úvodu, od knížky jsem moc neočekávala, takže nejsem zklamaná a navzdory všemu, co se mi nelíbilo, hodnotím 9 body, protože si myslím, že se jedná o docela příjemnou oddechovku.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 30. července 2013 v 13:45 | Reagovat

Tie obálky sú bombastické 8) Knihy sa mi páčili, také oddychové 8)

2 Becky Becky | Web | 30. července 2013 v 19:53 | Reagovat

[1]: To se mi právě taky líbilo - nebylo to nic náročného, spíš relaxační čtení. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.