Tahereh Mafi: Jsem roztříštěná

20. srpna 2013 v 18:52 | Becky |  Recenze
Autorka: Tahereh Mafi
Originální název: Shatter me
Překlad: Pavla Kubešová
Informace o vydání: nakladatelství CooBoo, Praha 2013, první vydání
Série: Roztříštěná
Díl: I.
Počet stran: 287

Anotace: Jsem prokletá.
Mám dar.
Jsem zrůda.
Jsem víc než jen člověk.
Můj dotek je smrtící.
Můj dotec znamená sílu.
Jsem jejich zbraň.
Budu se bránit!

Nikdo neví, proč je Juliettin dotek smrtící, ale Obnova s ní má své plány. Chtějí ji použít jako zbraň.
Ovšem Juliettina představa je úplně jiná...
Kniha, kterou právě držíte v ruce, vás bude děsit.
Tuhle knihu nebudete moci odložit!

Jak to vidím já:

Je to už docela dlouho, co jsem o Roztříštěné slyšela poprvé, jenže tenkrát mě nijak moc nezaujala. Nicméně se o ní poměrně dost mluvilo, a tak jsem se asi před čtvrt rokem rozhodla (no, možná to bude víc než čtvrtrok), že si knížku půjčím od kamarádky a přelouskám ji, abych si o ní udělala obrázek. Musím říct, že se mi moc nelíbila, a tak jsem ji odložila, jenže začátkem prázdnin jsem si řekla, že by nebylo od věci si Roztříštěnou konečně přečíst. A tak jsem si i já našla jakous-takous cestu k téhle trilogii.

Kdo už četl nějaké mé recenze, ví, že vždy aspoň trochu naťuknu děj každé knížky, abyste byli v obraze, ale dnes to tak neudělám, jelikož si myslím, že jakékoliv nastínění děje je pro lidi, kteří Roztříštěnou ještě nečetli, spíš na škodu a akorát bych zbytečně spoilerovala. Navíc mám pocit, že by to bylo stejně jen nošení dříví do lesa, jelikož o téhle knize slyšel snad každý, kdo se aspoň trochu zajímá o knihy.

Jak už jsem zmiňovala výš - když jsem se do čtení pustila poprvé, nebyla jsem moc nadšená. Řekla bych, že je to jednak kvůli tomu, že se v poslední době s dystopiemi roztrhl pytel a je jich prostě už moc, ale také mi moc nevyhovovalo to, jak je knížka napsaná - tedy alespoň její začátek. Teď po přečtení mám pocit, že se Tahereh pořádně rozepsala až v posledních kapitolách, které byly opravdu povedené, ale prvních (minimálně) sto stran považuji za nudné. Dále mi celkem vadilo časté škrtání vět, v němž se autorka doslova vyžívá. Vím, že je to docela zvláštní důvod pro to, abych byla s knihou nespokojená, a ano, je mi jasné, že jsem asi jedna z mála, kdo má tenhle názor, ale já si prostě nemůžu pomoct a nedokážu to ocenit. Navíc v takovém množství - co stránka, to aspoň jeden přeškrtnutý myšlenkový pochod, a to už vůbec nemluvím o začátku kapitoly čtyři! :D Ba ne, škrtání samo o sobě mě nijak moc neirituje, naopak uznávám, že je to zajímavý prostředek, jak čtenáři ukázat, na co si hlavní hrdina zakazuje myslet a co by nejradši úplně vytěsnil, ale když se škrtá moc, tak už mě to nenechá chladnou. Zároveň ale nechci autorce ani knížce křivdit, takže uznávám, že čím dál jsem ve čtení postupovala, tím se výskyt škrtání snižoval, takže jsem nakonec byla docela spokojená.

Dobře, tím jsem ale svou zásobu kritiky úplně vyčerpala. Ačkoliv nejsem z Roztříštěné úplně šokovaná, musím říct, že je to kniha, jež má něco do sebe a mezi všemi dystopiemi zcela určitě vyniká. Tahereh Mafi má osobitý styl psaní, který není zrovna jednoduše definovatelný, nicméně když si ho zpětně vybavím, napadají mě slova jako ostrý či ledový, ale zároveň příjemný a svěží, což se vám může zdát zvláštní, ale i přesto si myslím, že nejsem jediná, kdo má tyhle pocity. Líbilo se mi, jak si autorka umí udržet odstup, ale také zahrát na čtenářovu citlivou strunu a probudit v něm široké spektrum emocí - od překvapení a určitého rozčarování až po zlost a nenávist. Tohle všechno považuji za největší plusy Roztříštěné.

Postavy:
Juliette. Bezesporu se jedná o velice zvláštní hlavní hrdinku. Je velice komplikovaná a nestabilní, navíc díky tomu, co už odmalička zažívá, si sama sebe vůbec neváží a nedokáže pochopit, jak by ji někdo mohl mít rád. Nevím, jestli o ní můžu říct, že jsem si ji oblíbila, každopádně mi nijak nevadila.

Adam. Je to typická mužská postava, které by měli na čelo vytetovat něco ve smyslu "Jsem dokonalý a tečka." - a já jsem přesně ten typ, který je takovými postavami okouzlen, takže jsem si ho zamilovala. :D Sice moc nechápu, jak se mohl tak rychle do Juliette zamilovat, ale to už je vedlejší.


Warner. Charakterizovala bych ho jednoduše - blázen. Jeho touha po tom, jak budou společně s Juliette mocní, protože oni jsou přece úplně stejní, mi přišla směšná. Nicméně je to zajímavá a klíčová postava, která stoprocentně ještě pořádně zamíchá kartami.

Obálka:
Překvapilo mě, že Cooboo přišlo s jinou obálkou, než je originál. Ale tleskám, je vážně Ú-Ž-A-S-N-Á. Takže je jasné, jak ji ohodnotím - jak jinak, než 10.

Verdikt:
Sice to ze začátku nejspíš vypadalo, že mě Roztříštěná moc neoslovila, ale není tomu tak. Naopak jsem z ní celkem nadšená, i když se nedá říct, že by mě úplně strhla. Četla jsem názory, že tuhle knížku člověk musí buď milovat, nebo nenávidět, ale já osobně bych řekla, že jsem spíš takový zlatý střed. Myslím si totiž, že tenhle díl byl jen rozjezdový a to nejhlavnější přijde až v Jsem zlomená, která vyjde teď koncem srpna.
I přes výhrady, které jsem měla, považuji Roztříštěnou za velmi povedenou a čtivou knížku, která určitě zaujme ještě velké množství lidí. Samotné čtení by vám nemělo zabrat moc času, tedy pokud se co nejrychleji prokoušete prvními sto stránkami, takže se kniha dá pohodlně přečíst za jeden den. Hodnotím ji 9 body.

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.