Richelle Mead: Vampýrská akademie

24. září 2013 v 18:58 | Becky |  Recenze
Autorka: Richelle Mead
Originální název: Vampire Academy
Překlad: Katrin Ebrová-Chýlová
Informace o vydání: nakladatelství Domino, Praha 2009, první vydání
Série: Vampýrská akademie
Díl:
I.
Počet stran: 279

Anotace: Morojská princezna Lissa a její nejlepší kamarádka Rose uprchly ve smrtelném strachu z vampýrské akademie, ale po dvou letech byly vypátrány tajemnými strážci a odvlečeny zpět. Znovu se tak ocitají v obrovském nebezpečí, protože na akademii se mohou pohybovat nebezpeční Strigojové.Ti chtějí Lissu zničit, protože jako jediná dcera urozeného morojského rodu je překážkou jejich plánu na ovládnutí světa vampýrů.
Naštěstí je tady ale dhampýrka Rose, v jejichž žilách se smísila krev vampýrů a lidí, takže dokáže zlým Strigojům lépe čelit. V tajemném a ponurém světě akademie ale nebude snadné odolat všem nástrahám a zradám: Lissa bude muset opatrněji využívat svých nadpřirozených schopností, aby nepadla do strigojské pasti, a Rose se musí vzdát velké lásky, aby mohla kamarádku ochránit a za žádných okolností ji nezklamat. Jediné, nač se totiž mohou obě spolehnout, je jejich vzájemné pouto, jejich přátelství…

Jak to vidím já:

Ještě asi před měsícem by mě ani ve snu nenapadlo, že někdy budu psát recenzi zrovna na Vampýrskou akademii, kterou jsem poprvé četla před více než rokem a tenkrát mě vůbec nezaujala - spíš naopak. Jenže jsem si v poslední době říkala, že když je VA všemi tak vychvalována, mohla bych to s ní zkusit znovu. A tak jsem před pár dny využila příležitosti, že jsem neměla co číst, a sáhla jsem po téhle upířině, jež je podle mě největší konkurencí Twilight ságy.

Musím říct, že s mými názory na tuhle knížku je to jako na houpačce. Když jsem ji četla poprvé, absolutně jsem nechápala, co na ní všichni vidí, na začátku druhého čtení jsem byla naopak nadšená, no a teď? Mám hodně rozporuplné pocity. Na jednu stranu uznávám, že Richelle Mead píše opravdu dobře a její styl je čtivý, nicméně na druhou stranu mi chyběla nějaká akce, která byla v podstatě jen na začátku a na konci, jinak to bylo hlavně o tom, jak Rose trénuje, zamilovává se do Dimitrije a pomáhá Lisse, jež na oplátku zase pomáhá jí. Vlastně si teď zpětně uvědomuju, že jsem později ve čtení pokračovala jen ze dvou důvodů, a ty se jmenují Dimitrij a Christian.

Vampýrská akademie je hodně srovnávána s Twilight ságou, což je pochopitelné, ale já si myslím, že VA je mnohonásobně lepší, ačkoliv z ní nejsem nijak zvlášť odvázaná. Nechci říkat, že Richelle měla příběh promyšlenější než Meyerová, ale rozhodně vytvořila autentičtější hlavní hrdinku, dobře čtenáře seznámila s uspořádáním upírské společnosti a důležité je také připomenout, že nic zbytečně neokecávala (pardon za ten výraz, ale je asi nejvýstižnější), čímž zlepšila svižnost čtení. Jsou tady ale i věci, jež mě zklamaly, jako například to, že Dimitrijovo chování na konci knížky se hrozně podobalo Edwardovu jednání v Novém měsíci, nicméně jsem však neocenila ani to, že se Mead pokusila VA dát takovou menší "detektivní" zápletku, kdy Lissa s Rose nacházely mrtvá zvířata, což mělo nejspíš čtenáře zaujmout a ponouknout ho k tomu, aby se snažil přijít na to, kdo za tím vším stojí. Prakticky hned mi bylo jasné, že za tím bude někdo úplně nejnenápadnější, a tak mě konec knížky překvapil jen z části.

A teď něco málo k postavám. V příběhu jich je velké množství a každá je jiná, za což jsem vděčná, protože mám ráda, když jsou postavy rozmanité a vzájemně protikladné. Rose jsem si oblíbila, a to hlavně kvůli tomu, jak se postupně měnila. Její vývoj je vidět opravdu hodně - na začátku jsem ji brala jako holku, co nejde pro ostrá slova a rány daleko, pak jsem si ale uvědomila, že je svým způsobem velmi zodpovědná a myslí na druhé, konkrétně na svou nejlepší kamarádku Lissu.
Tu už jsem zas tak ráda neměla, kolikrát jsem ji ani nechápala a upřímně mi i docela lezla na nervy, na druhou stranu se mi moc líbilo, jaký měly s Rose skvělý vztah a jak bylo jejich přátelství pevné - to se moc často nevidí. A pak tady samozřejmě máme mužské postavy: Dimitrije a Christiana. Dimitrij je opět ten typický hrdina, jemuž by se mělo na čelo vytetovat, že je prostě dokonalý (v jeho případě by možná stačilo jen "Bůh") - zkrátka ho všechny čtenářky zbožňují a chtějí ho potkat doopravdy. To Christian je pro mě o něco zajímavější a celkem mě mrzí, že mu autorka nedala o něco víc prostoru. Snad příště.

Obálka:
Je škoda, že Domino nezůstalo u původní obálky, která se mi vážně moc líbí, protože není tak kýčovitá. Ale jak jsem se tak dívala na vydání v dalších zemích, uznávám, že to mohlo dopadnout i hůř, takže uděluji 7 bodů. (Jen otázka: Taky vám ta holka připomíná Angelinu Jolie? :D)

Verdikt:
Od Vampýrské akademie jsem toho moc nečekala, a tak nejsem nijak zvlášť zklamaná. Rozhodně musím říct, že se jedná o jednu z nejpovedenějších a nejčtivějších upířin, i když v tomhle díle zatím chyběla nějaká ta akce a konec mi přišel přitažený za vlasy, nicméně mi bylo řečeno, že zbytek série je o hodně lepší, takže rozhodně neházím flintu knihu do žita a ve čtení budu pokračovat. Koneckonců mě opravdu zajímá, jak to nakonec s Rose a Dimitrijem dopadne. Takže jestli nad čtením váháte, říkám vám, že pokud netoužíte po něčem hlubokomyslném a chcete si spíš oddechnout, tohle je správná volba. Hodnotím 8 body.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 E_V_E E_V_E | E-mail | Web | 25. září 2013 v 13:55 | Reagovat

zbožňujem túto sériu 8P už hneď 1. diel ma zaujal a ďalšie sú tiež skvelé 8)

2 Lucinda Lucinda | Web | 27. září 2013 v 16:19 | Reagovat

Skvělá recenze! :))

3 Becky Becky | Web | 27. září 2013 v 19:36 | Reagovat

[1]: Jsem zvědavá, co na další díly řeknu já, ale vzhledem k tomu, že všichni je jen chválí, tak myslím, že zklamaná nebudu. :)

[2]: Díky! ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.