Richelle Mead: Mrazivý polibek

15. února 2014 v 17:01 | Becky |  Recenze
Autorka: Richelle Mead
Originální název: Frostbite
Překlad: Katrin Chýlová
Informace o vydání: nakladatelství Domino, Ostrava 2010, první vydání
Série: Vampýrská akademie
Díl: II.
Počet stran: 264

Anotace: Rose Hathawayová se topí v problémech. Její úžasný učitel Dimitrij jako by ji přehlížel, Mason ji naopak zavaluje milostnými návrhy, které ona nechce přijmout, a navíc na akademii zaútočili smrtonosní Strigojové! Škola je plná strážců, přijíždí dokonce i Rosina matka Janine. Nic z toho však nestačí, a tak se studenti i profesoři vydávají na vánoční prázdniny do Idaha, kde snad budou v bezpečí. V luxusním horském středisku mají všechno, na co si vzpomenou. Chybí jen to nejdůležitější jistota, že je Strigojové nenajdou a nezničí. Tři studenti se proto vydávají zpět do akademie, aby se Strigoji svedli konečný a vítězný souboj. Když se to dozví Rose, vyrazí za nimi, aby jim pomohla. Nemá ale nejmenší tušení, že se ocitla v takovém nebezpečí, jaké si do té doby ani neuměla představit. A jediným jejím ochráncem je Christian...

Jak to vidím já:

Kdo četl mou recenzi na první díl Vampýrské akademie, ví, že moje názory na tuhle sérii jsou dosti rozporuplné. Při čtení jedničky jsem se nemohla rozhodnout, jestli se mi autorčin styl psaní líbí, jestli mě to baví a kdo je mi vlastně sympatický. Mé pocity se každou chvíli měnily, z čehož jsem byla docela nesvá a čtení dalších dílů tedy odložila na neurčito, ovšem bylo mi jasné, že si je někdy přečtu. A první na řadu přišel (samozřejmě) Mrazivý polibek.

Mám-li být upřímná, byla jsem docela skeptická, co se druhého dílu týče, i když mi bylo mnoha lidmi řečeno, že je o dost lepší než jednička. Už od začátku jsem tak nějak počítala s tím, že se mi to líbit nebude a že budu zklamaná, protože jsem měla pocit, že Mead rozhodně nemůže přijít s něčím, co by mě překvapilo - přece jen jsem už upířin četla tolik, že je možná radši ani nebudu počítat. A ejhle, ono to nakonec zas tak špatné nebylo. Už v prvních kapitolách se objevilo
nějaké to napětí, ale já ho i tak vnímala spíš jen jako rozjezd a předčasně se neradovala. Vše se ale postupně rozvíjelo a já se, světe, div se, na čtení VA dokonce TĚŠILA, což bych ještě nedávno rozhodně tvrdit nemohla. Troufám si říct, že kdybych nemusela chodit do školy a kdyby nebyla olympiáda, měla bych to přečtené během dvou dnů. A tím se pomalu dostávám k tomu, že Richelle Mead umí psát opravdu dobře a čtivě. Všechno má výborně promyšlené, a to včetně postav, navíc do prologu chytře umístila nějaké ty vysvětlivky ohledně světa Morojů, Strigojů a dhampýrů, což jsem já, naprostý sklerotik, opravdu ocenila. Co se týče zápletky, byla jsem mile překvapená, i když se pořádně rozjela až někdy ke konci knížky (stejně tak jako u prvního dílu), a nenalezla jsem snad žádná hluchá místa. Všechno příjemně plynulo. Jediné, co mi snad trochu vadilo, bylo to, že Rose asi milionkrát zmínila Dimitrijovu vodu po holení. Jasně, je to celkem zvláštní výtka, ale já osobně bych se o Dimitrijovi chtěla dozvědět i něco víc, než že nádherně voní (což je samozřejmě taky důležité, ale…).

Dál bych chtěla pochválit to, že i když je Mrazivý polibek především klasická upířina a možná i tak trochu slaďák, bezesporu obsahuje spoustu věcí k zamyšlení a ukazuje, že přátelství a láska jsou to nejdůležitější. Rose by za Lissu položila život, a vlastně nejen za ni, ale i za další své přátele, brání je a snaží se jim být nápomocná. A co je ještě lepší - to samé by pro ni udělala i většina jejích přátel, což je podle mě skvělé, jelikož je velmi těžké najít někoho, kdo vás vždy stoprocentně podrží.

Co se týče postav, objevuje se zde několik nováčků, ale tím nejdůležitějším je Adrian, jehož jsem si absolutně zamilovala a mám takové tušení, že ještě pořádně zamíchá kartami. (A taky tuším milostný trojúhelník, tak doufám, že jsem vedle.) Rose je na první pohled stále stejná drsňačka, uvnitř už ale tak moc nad věcí není a vlastně je celkem citlivá a zranitelná. Obzvlášť co se Dimitrije týče, co si budeme povídat. Když už jsme u našeho starého dobrého Dimka, i ve druhém dílu si udržuje svoji neodolatelnost, nicméně jeho maska "já nic, já muzikant, Rose, jsi mi naprosto ukradená" pomalu, ale jistě mizí.

Obálka:
Ach jo. Proč jen nenechali originál? Vím, že je té naší obálce docela podobný, ale je o dost jemnější a zároveň svým způsobem temnější, kdežto česká obálka na mě působí spíš kýčovitým dojmem. Aspoň že je laděna do modré barvy. 6/10

Verdikt:
Mrazivý polibek zcela jistě překonal má očekávání a nebojím se říct, že mi dokonce udělal radost. Může za to samozřejmě především Richelle Mead, jež píše opravdu skvěle a dokáže čtenáře u své knížky udržet, aniž by se nudil. Abych pravdu řekla, nemám snad ani co vytknout, tudíž mé hodnocení bude vysoké; uděluji 9 bodů a druhý díl VA vám jen a jen doporučuji.

"Everyone has light around them, except for you. You have shadows."
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 EM EM | Web | 15. února 2014 v 17:51 | Reagovat

Mně se Mrazivý polibek že všech dílů VA líbil nejméně.  :/ Pěkná recenze.

2 Sawr Sawr | 15. února 2014 v 17:54 | Reagovat

No konečně... Jako bych ti stokrát neříkala, jak úžasná ta série je, že? :P Ne, jsem ráda, že se ti to líbilo :))

3 Becky Becky | Web | 15. února 2014 v 18:45 | Reagovat

[1]: Mně se zase líbil o dost víc než jednička. :D Děkuju. :)

[2]: No jo, mělas pravdu. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.