Richelle Mead: Stínem políbená

25. února 2014 v 18:14 | Becky |  Recenze
Autorka: Richelle Mead
Originální název: Shadow Kiss
Překlad: Katrin Chýlová
Informace o vydání: nakladatelství Domino, Ostrava 2010, první vydání
Série: Vampýrská akademie
Díl: III.
Počet stran: 328

Anotace: Vlády se ujímá jaro a Rose Hathawayová by se měla připravovat na maturitní zkoušku. Jenže od nedávného smrtícího souboje se Strigoji se necítí zrovna nejlépe. Trpí nočními můrami, duši jí zaplavuje temný smutek a předznamenává cosi zlověstného.
Rose dobře ví, že jí není dovoleno milovat jiného strážce. Že musí především chránit Lissu, poslední princeznu z rodu Dragomirů. Jenže když přijde na krásného Dimitrije Belikova, některá pravidla se prostě musí porušit! Rose své nejlepší kamarádce Lisse lže o svém vztahu k Dimitrijovi, ale jejich přátelství se nyní ocitá v ještě větším ohrožení než kdy předtím. Nesmrtelní vampýři se chtějí pomstít za to, co jim Rose nedávno provedla. Ve strašlivé bitvě, která předčí i nejhorší noční můru, se Rose bude muset rozhodnout mezi dvěma lidmi, na nichž jí záleží nejvíc. Bude ale její volba znamenat, že přežije jen jeden z nich? A pokud ano, bude to Lissa, nebo milovaný Dimitrij?

Jak to vidím já:

Ano, přiznávám, i mě Vampýrská akademie chytla a odmítla opustit mou mysl, takže jsem se vrhla na čtení třetího dílu, jenž nese název Stínem políbená. Jak už jsem zmiňovala v recenzích na předchozí dva díly, nejdříve jsem byla, co se téhle série týče, dosti skeptická, upířiny přece jen moc nemusím, navíc první díl mě docela zklamal, ovšem dvojka - to bylo úplně jiné kafe. Má očekávání od třetí části byla proto docela velká, očekávala jsem pořádnou akci, nervy a možná i slzy. Co jsem tedy dostala?

Stínem políbená mě už od první stránky pohltila. Od čtení jsem se prakticky nemohla odtrhnout, ačkoliv styl Richelle Mead je spíš takový, že si v průběhu celé knížky nenápadně připravuje půdu pro "bombu", která přijde na řadu zpravidla vždy v poslední třetině příběhu. I tentokrát knížka obsahovala poměrně hodně dialogů, takže se opravdu příjemně a rychle četla, ovšem rychlost čtení snižovala délka kapitol, které opravdu nebyly zrovna nejkratší, nicméně ono je to nakonec dobře, protože kdyby krátké byly, myslím, že většina čtenářů by Políbenou měla přečtenou za dvě hodinky.
Abych pravdu řekla, mám pocit, že s každým dílem kvalita jen a jen roste - jednička pro mě byla celkem nezáživná, dvojka příjemné překvapení a trojka… no, vlastně bych ji srovnala s Mrazivým polibkem, ale bezprostředně po přečtení jsem z ní byla natolik nadšená, že jsem ji na Goodreads i na Databázi knih ohodnotila pěti hvězdičkami, tudíž bych ji s přivřením oka označila za zatím nejpovedenější díl, ačkoliv jsem očekávala ještě větší boom a slzavé údolí z mé strany, což se nestalo.

Musím říct, že Richelle Mead je mistryní konců, které vám buď vykouzlí úsměv na tváři (viz druhý díl), nebo z nich budete mírně řečeno vykolejení a naštvaní (viz tento díl). Věděla jsem, do čeho jdu. Tedy alespoň trochu. Čekala jsem, že se něco stane, ovšem konec tohohle dílu byl naprosto nečekaný, a kdybych chtěla šťourat, řeknu, že i přitažený za vlasy. Jsem z něj trochu zklamaná a po tom všem bych ho nejspíš přirovnala k ráně palicí do hlavy. Na druhou stranu uznávám, že to ze strany Mead byl chytrý krok, jak zajistit, aby se čtenáři Vampýrské akademie na další díl vrhli útokem. Další věcí, jež mě trochu mátla, bylo množství postav. Začala jsem se v nich ztrácet a několikrát jsem si položila otázku: "A tohle je kdo?" Ale je pravda, že autorka má postavy hezky promyšlené (tedy aspoň ty, o kterých jsem věděla, kdo jsou :D), obzvlášť Adriana jsem si oblíbila, tudíž velké množství bodů určitě strhávat nebudu.

Obálka:
Opět se budu opakovat se svým názorem, že se mi české obálky VA absolutně nelíbí. Ale když srovnám náš přebal například se švédským, jsme na tom ještě celkem dobře. 6/10 Zajímal by mě váš názor na české i zahraniční obálky VA, tak se klidně podělte o svůj názor v komentářích. :)

Verdikt:
Vampýrská akademie je zcela jistě velmi povedená série, která stojí za přečtení. Tento díl považuji za zatím nejlepší, ačkoliv nějaké ty mouchy by se bezpochyby našly. Proto pokud se čtením váháte, říkám vám, že když se do Stínem políbené pustíte, zklamaní pravděpodobně nebudete, ovšem nejspíš každý, kdo ji četl, vám řekne, ať se připravíte na její konec, tak vám to pro jistotu říkám i já. :D A jdeme na bodové hodnocení - na plný počet to nevidím, tudíž si desítku ještě schovám a uděluji krásnou 9.

"You will lose what you value most, so treasure it while you can."


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.