Markus Zusak: Roky pod psa

14. září 2014 v 19:05 | Becky |  Recenze

Autor: Markus Zusak
Originální název: Underdog
Překlad: Viola Somogyi
Informace o vydání: nakladatelství Argo, Praha 2014, první vydání
Série: Wolfe Brothers
Díl: I.
Počet stran: 148

Anotace: Cameron a Ruben Wolfovi se rvou dnem i nocí, spřádají ujeté plány, aniž by domýšleli jejich důsledky, a pro rodiče, sourozence i všechny holky, které obdivují, jsou to jen budiž ničemové, co to nikdy nikam nedotáhnou. Jenže když se Cameron poprvé zamiluje, nic už není jako dřív...
Příběh patnáctiletého australského kluka s širokým srdcem a praštěnými nápady je dojemný a zábavný zároveň a Zusak opět nezůstává nic dlužen své pověsti výjimečného vypravěče.

Jak to vidím já:

Když se řekne Markus Zusak, většina z nás si pravděpodobně vybaví jeho nejznámější román Zlodějka knih, který se dočkal překladu do mnoha jazyků a začátkem letošního roku dokonce i filmové verze, nicméně nesmíme zapomenout na Zusakovy ostatní knihy, jako například na jeho prvotinu Roky pod psa, jež vyšla roku 1999 v nakladatelství Omnibus Books a koncem letošního srpna konečně dorazila i do českých luhů a hájů. Proto jsem neváhala ani vteřinu, a jakmile to šlo, knížku si koupila. A co si o ní teď, po jejím přečtení, myslím?

Na rozdíl od Zlodějky knih nás tentokrát příběh zavádí do Austrálie - ale nenechte se zmást: surfování a povalování na pláži se v téhle knížce nedočkáte, dostanete totiž možnost nahlédnout do života patnáctiletého Camerona Wolfe, jenž je také naším vypravěčem, a jeho rodiny; především pak staršího bratra Rubíka. Cameron a Rubík jdou z průšvihu do průšvihu, nadávají na žampiony s rajčatovou omáčkou, které mají dennodenně k večeři, holky se o ně nezajímají a pro své okolí jsou spíš za losery (v knížce počeštěno na "lůzry"). Jenže pak se Cameron zamiluje do Rebeccy…

Čím jen začít? Možná tím, že po přečtení anotace jsem nabyla dojmu, že Roky pod psa budou o dvou pubertálních klucích a PŘEDEVŠÍM o jejich věčných průšvizích. To jsem se ale nechala pěkně zmást, protože ve výsledku to tak není. Cameron a Rubík jsou sice vrháni do světla dvou budižkničemů, kteří nemají na práci nic jiného než dělat ztřeštěnosti, ale jak děj plyne, uvědomíte si, že o tom Roky pod psa zdaleka nejsou. Cameron, prostřednictvím kterého vše vnímáme, se totiž ukáže jako poměrně citlivý a vnímavý kluk, kterého už nebaví život ve škatulce "lůzr", ale hlavně se zamiluje do Rebeccy, díky čemuž začne toužit po změně. A to je právě ono - Zusak v Rocích pod psa popisuje vnitřní vývoj a první lásku jednoho patnáctiletého kluka. Na první pohled celkem prosté téma, ale myslím, že díky Zusakově vypravěčskému talentu a používání krátkých, úderných vět a oslovování čtenáře se do knížky velmi rychle začtete - a vzhledem k její "délce" ji budete mít za chvíli přelouskanou.

Grafické provedení:
Za prvé bych chtěla zmínit, že jsem ráda, jak k sobě české obálky Zusakových knih ladí. Za druhé musím říct, že přebal docela přesně vystihuje atmosféru celé knížky. Vnitřní grafické provedení sice už moc propracované není, ale i tak se mi líbí, protože v jednoduchosti je přeci krása, ne? Proto budu štědrá a udělím 10.

Verdikt:
Upřímně řečeno jsem před čtením měla poměrně strach, jestli nebudu zklamaná, protože většina recenzí není zrovna nejpozitivnější a přečetla jsem si i názory, že se jedná o knížku, jež je naprosto bez děje a o nic v ní nejde - a právě na to bych teď chtěla reagovat. Je sice pravda, že se nejedná o zrovna typickou knihu s napínavou zápletkou, ale jak už jsem zmínila výše, podle mě jde předně o zachycení vývoje dospívajícího kluka, což se autorovi povedlo víc než obstojně. Dobře, je tu i pár věcí, co bych vytkla, jako například poměrně otevřený konec, již zmiňované slovo "lůzr" - tohle počešťování anglických slov by se mělo zakázat! - a přiznávám i radost z toho, že jsem si nejdřív přečetla Zlodějku i Posla a až pak Roky pod psa, ale jinak převažují pozitiva a příjemné dojmy. Pokud jste tedy od Markuse Zusaka už něco četli a váháte, jestli se máte vrhnout i na tuhle knížku, říkám vám, jděte do toho! :) Minimálně si na ni aspoň vytvoříte vlastní názor. Hodnotím 8 body.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lucinda Lucinda | Web | 20. září 2014 v 10:46 | Reagovat

Skvělá recenze! Na Roky pod psa se chystám :-)

2 Becky Becky | Web | 27. září 2014 v 11:35 | Reagovat

[1]: Děkuji. :) Určitě si je přečti, ale spíš bych ti doporučila nejdřív sáhnout po Zlodějce a Poslovi. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.